PARTNER PORTALU
  • BGK

W połowie grudnia Pendolino wjadą na tory

  • PAP    3 września 2014 - 20:12
W połowie grudnia Pendolino wjadą na tory

- W połowie grudnia tego roku na trasy pomiędzy Wrocławiem, Katowicami, Krakowem, Warszawą i Gdańskiem wyjadą pociągi Pendolino - powiedział w Krynicy wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.
Jak dodał, pojawienie się tych pociągów na polskich torach będzie najbardziej widocznym przykładem, jakie zmiany zaszły w ostatnich latach na kolei.

"To już naprawdę musiałaby się wydarzyć spektakularna historia, żeby zaburzyła to co się dzieje (). Od połowy grudnia jedziemy już tym nowoczesnym pociągiem" - mówił wiceminister podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Zaznaczył, że ceny biletów na pociągi Pendolino będą "bardzo atrakcyjne, porównywalne z dzisiejszymi ekspresami Intercity".

Czytaj też:  Trwa lobbing o kolejne przystanki Pendolino

Według Zdziebły pociągi będą się poruszać po specjalnie zmodernizowanych torach między Wrocławiem, Katowicami, Krakowem, Warszawą i Gdańskiem z założonymi prędkościami.

Na początku lipca producent Pendolino, firma Alstom poinformowała, o złożeniu wniosku do Urzędu Transportu Kolejowego o dopuszczenie do eksploatacji tych pociągów.

Czytaj też:  Wyjazd Pendolino na tory zagrożony?

PKP Intercity kupiło pociągi od francuskiego koncernu w maju 2011 r. 6 maja br. minął termin przekazania polskiemu przewoźnikowi pierwszych składów Pendolino z homologacją, czyli dokumentacją pozwalającą na poruszanie się pociągów po polskich torach z prędkością do 250 km. Firmy rozmawiają o naliczanych przez polskiego przewoźnika karach umownych za brak składów. Sprawą kar miałby się zająć sąd arbitrażowy.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.