PARTNER PORTALU
 • BGK

W Polsce powstanie unikalne na skalę świata centrum komunikacyjne?

 • wnp.pl (DM)    20 listopada 2017 - 14:46
W Polsce powstanie unikalne na skalę świata centrum komunikacyjne?

Według Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, połączenie głównego węzła kolejowego z głównym węzłem lotniczym będzie czymś unikalnym na światowa skalę.
Jak powiedział w rozmowie z portalem niezalezna.pl wiceminister, choć start CPK planowany jest na 2027 rok, to prawdopodobnie już wcześniej na miejsce będzie można dojechać koleją.

Zdaniem urzędnika to unikalna inwestycja, której mogłoby towarzyszyć szereg innych, np. centrów handlowych. W praktyce według wiceministra powstanie tam swego rodzaju nowe miasto, które utworzy z Łodzią i Warszawą jedną aglomerację.

Przed niespełna dwoma tygodniami rząd przyjął koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o budowę w gminie Baranów, na północ od Żyrardowa nowego lotniska. Jak zakłada jednak plan, oprócz lotniska ma zostać wybudowany również nowy węzeł kolejowy. Aby mógł on powstać, konieczna będzie budowa ponad 900 km nowych linii kolejowych oraz ponad 250 km nowych dróg.

Inwestycja według szacunków może pochłonąć ponad 30 mld złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Wladek, 2017-11-21 11:34:13

  Wyzwanie przeogromne.Pytanie otwarte o kalkulację ekonomiczną i źródło finansowania.
 • mzakrzewski, 2017-11-21 09:01:28

  A następnie, Prawdziwi Polacy przeprowadzą się do tego miasta. A na każde 4.5 tysiąca Prawdziwych Polków, stanie jeden kościół. 15 sklepów alkoholowych, 24h. I będzie Polska wielka, jedynie słuszna, pełne wartości przedmurze chrześcijaństwa!
 • chudy, 2017-11-20 19:08:27

  Co za idioci widziałem już takie miasta widma stworzone przez szalonych dyktatorów.