PARTNER PORTALU
 • BGK

W Polsce powstanie więcej spalarni odpadów

 • bad    25 marca 2014 - 14:08
W Polsce powstanie więcej spalarni odpadów

W kraju budowanych jest dziś sześć nowoczesnych instalacji gospodarowania odpadami. Będzie ich więcej - zapowiedział wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk.
- Potrzebujemy w Polsce więcej nowoczesnych instalacji gospodarowania odpadami - powiedział wiceminister Janusz Ostapiuk podczas wizyty na budowie zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Bydgoszczy.

Janusz Ostapiuk potwierdził, że prace na budowie zakładu w Bydgoszczy odbywają się zgodnie z harmonogramem. Zapowiedział także, że w Polsce powstanie więcej podobnych obiektów.

- Inwestycja w Bydgoszczy, podobnie jak 5 pozostałych tego typu realizowanych w kraju, pokazuje, że Polska goni Europę w zakresie nowoczesnej gospodarki odpadami. Instalacja rozwiązuje problem składowania, będąc jednocześnie źródłem energii - powiedział wiceminister.

Janusz Ostapiuk dodał, że projekt bydgoski to inwestycja o znaczeniu ponadregionalnym, wpisująca się w krajową strategię gospodarki odpadami. Polska, jako członek Unii Europejskiej, przyjęła zobowiązania w zakresie redukcji ilości składowanych odpadów. Tego celu nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania samorządów, odważnych i odpowiedzialnych decyzji lokalnych władz.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Bydgoszczy to największa tego typu inwestycja w regionie. Do powstającej spalarni trafiać będzie 180 tys. odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz okolicznych gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • starszy absolwent, 2014-04-18 19:44:10

  do Wan der Drasz: w odpadach nie ma 80% wody - wartość kaloryczna 1 kg odpadów, które mogą (!) być spalone wynosi ok. 9 MJ/kg!! Więc chyba nie tak źle z tymi absolwentami. I jeszcze jedno: starsi absolwenci nikogo nie obrzucają inwektywami. Mają bowiem wiedzę. i klasę. Proszę czytać rewolucjaodpadow...a.pl  rozwiń
 • Wan der Drasz, 2014-03-27 12:37:14

  Do starszy absolwent: Z oceny Komisji Europejskiej wynika, że poprawa gospodarowania bioodpadami w Unii Europejskiej może przynieść znaczne korzyści ekologiczne i gospodarcze. Europejski komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził: „UE posiada już obszerne prawodawstwo regulujące kwestie związ...ane z bioodpadami. Jednak poprzez lepsze wdrażanie i egzekwowanie przepisów możemy wyciągnąć jeszcze większe korzyści z bioodpadów. Będzie to nie tylko pomocne w walce ze zmianą klimatu, lecz także w zachowaniu dobrego stanu gleby i spowolnieniu procesu utraty różnorodności biologicznej, do których przyczynia się produkowanie dobrej jakości kompostu i biogazu.” Skoro w bioodpadach domowych znajduje się średnio 80 procent wody i tytułujący się "starszy absolwent" wzywa do "palenia" wody - to można to skwitować: jacy polscy profesorowie - tacy absolwenci...  rozwiń
 • starszy absolwent, 2014-03-26 19:44:22

  W województwie śląskim powstanie co najmniej 3-4 spalarnie. I bardzo dobrze. Skończą się hałdy wysypisk i śmierdzące kompostownie, nikomu niepotrzebne. Żeby tylko wszyscy chcieli zrozumieć te potrzebę!