PARTNER PORTALU
 • BGK

W Polsce staną elektrownie węglowe? Pierwsze takie w Europie

 • PAP/AT    3 grudnia 2016 - 11:47
W Polsce staną elektrownie węglowe? Pierwsze takie w Europie
Chcemy spełnić wymogi klimatyczne, jednocześnie korzystając z polskiego węgla - powiedział minister (Krzysztof Tchórzewski, Fot. PTWP)

• Polska będzie liderem, jeśli zdecydujemy się na nowatorską budowę pierwszego w Europie bloku energetycznego, który będzie oparty na tzw. technologiach czystego węgla - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski
• Chcemy pokazać, że jako Polska chcemy iść w kierunku czystego powietrza, chcemy spełnić wymogi klimatyczne, ale jednocześnie chcemy pokazać, że spełnimy te wymogi klimatyczne korzystając z polskiego węgla - dodał.
• Chodzi o zastosowanie formuły zgazowania węgla - uzyskany z tego surowca gaz będzie wykorzystany do produkcji energii
Minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Komisarz wstępnie zaakceptowała przedstawione jej kierunki stworzenia w Polsce rynku mocy, opartego na elektrowniach węglowych.

"Wizytowała Polskę pani komisarz Vestager (...). Przedstawiłem jej założenia i to co robimy, i także uzyskałem wstępną akceptację dla Polski (....) kierunku stworzenia rynku mocy energetycznej w Polsce opartego na węglu kamiennym" - powiedział Tchórzewski podczas akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w Rybniku.

"Jednocześnie zapewniłem, że Polska będzie liderem, jeśli chodzi o nowoczesność i nowoczesną energetykę w węglu kamiennym; że zdecydujemy się na nowatorską budowę pierwszego w Europie bloku energetycznego, który będzie oparty na tzw. technologiach czystego węgla" - dodał szef resortu energii.

Wyjaśnił, że chodzi o zastosowanie formuły zgazowania węgla; uzyskany z tego surowca gaz będzie wykorzystany do produkcji energii. Taka elektrownia - jak mówił Tchórzewski - może kosztować do 50 proc. więcej niż zwykła elektrownia węglowa, jednak resort jest zdecydowany na realizację tego przedsięwzięcia.

"Zdecydowaliśmy się na to, że Polska pójdzie w ten prekursorski pilotaż. Chcemy pokazać, że jako Polska chcemy iść w kierunku czystego powietrza, chcemy spełnić wymogi klimatyczne, ale jednocześnie chcemy pokazać, że spełnimy te wymogi klimatyczne korzystając z polskiego węgla. Czeka nas droga wzajemnego dopasowania, ale w tej drodze już jest wyraźne światło sukcesu" - podkreślił Tchórzewski, wskazując, że sukces na tej drodze może pokazać, że nie mieli racji ci, którzy likwidowali energetykę opartą na węglu.

Czytaj też: Palenie w piecu drewnem lub biomasą najbardziej ekologiczne i efektywne

Wstępna akceptacja komisarz dla przedstawionych jej założeń - mówił minister - została przekazana mimo antywęglowego nastawienia niektórych środowisk w UE. Tchórzewski przypomniał, że właśnie komisarz Vestager była osobą, z którą strona Polska z sukcesem negocjowała notyfikację programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego.

Mówiąc o inwestycjach w sektorze energetycznym minister poinformował, że 19 grudnia zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, gdzie powstanie nowy blok energetyczny o mocy prawie tysiąca megawatów, co zapewni zużycie ok. 3 mln ton węgla rocznie. Nowy blok ma należeć do najnowocześniejszych obecnie jednostek opartych na węglu.

Tchórzewski podkreślił, że celem rządu Beaty Szydło, realizowanym poprzez programy restrukturyzacji i rozwoju górnictwa i energetyki, jest zapewnienie Polsce pełnego bezpieczeństwa energetycznego, z wykorzystaniem węgla jako podstawowego surowca.

"Nie chcemy w Polsce zamknąć górnictwa węgla kamiennego. Górnictwo od lat jest ostoją, podporą całej społeczności śląskiej i chcemy, żeby korzystając z tego co jest dobre, modyfikując, restrukturyzując, iść w takim kierunku, byśmy byli w tej dziedzinie państwem nowoczesnym" - powiedział Tchórzewski.×
KOMENTARZE (6)

 • dajan55, 2016-12-21 17:44:15

  Do Stanisław: Nie będą mieli gdzie kupować bo się przedtem ze wszystkimi obok pokłócą !. I sprawa rozwiązana - a suweren jak chce mieć prąd to i 50 % więcej zapłaci !.
 • Polak, 2016-12-20 12:33:11

  A więc cofamy się. Zamiast budować elektrownie wodne i wiatrowe, to era kamienia łupanego. Mamy sporo węgla, to fakt, ale jesteśmy w Unii i trzeba zacząć dbać o środowisko. Dowalą nam kary i tyle będzie z tego. poza tym mając tyle węgla i tak płacimy dużo za prąd. Niech Nasz rząd poprosi o pomoc Chi...ny i Brazylię, jak nie wiedzą jak się buduje wydajne elektrownie wodne. Mamy sporo rzek, mniejsze elektrownie wodne też mają sens. Mamy XXI wiek, można wiele, nie można iść na łatwiznę.  rozwiń
 • Stanisław, 2016-12-05 21:00:10

  Energia elektryczna z nowych bloków opartych na gazie uzyskanym w procesie zgazowania węgla ma być droższa o ok. 50 %. Po co nam taka droga energia ? Spowoduje ona znaczny wzrost kosztów produkcji. Nic nie będzie się opłacało w Polsce produkować bo w sąsiednich krajach koszty produkcji będą znacznie... niższe. W efekcie zamiast rozwoju gospodarczego będziemy mieli stagnację lub nawet regres. Zamiast tak jak inne kraje produkować tanią energię pchamy się w koszty budowy drogich kopalń i elektrowni węglowych i w efekcie zamiast korzyści liczyć będziemy tylko straty. Bierzmy przykład z innych, którzy produkują znacznie taniej a i czyściej. Nie pchajmy się w koszty.  rozwiń