W Polsce staną elektrownie węglowe? Pierwsze takie w Europie

• Polska będzie liderem, jeśli zdecydujemy się na nowatorską budowę pierwszego w Europie bloku energetycznego, który będzie oparty na tzw. technologiach czystego węgla - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski
• Chcemy pokazać, że jako Polska chcemy iść w kierunku czystego powietrza, chcemy spełnić wymogi klimatyczne, ale jednocześnie chcemy pokazać, że spełnimy te wymogi klimatyczne korzystając z polskiego węgla - dodał.
• Chodzi o zastosowanie formuły zgazowania węgla - uzyskany z tego surowca gaz będzie wykorzystany do produkcji energii
W Polsce staną elektrownie węglowe? Pierwsze takie w Europie
Chcemy spełnić wymogi klimatyczne, jednocześnie korzystając z polskiego węgla - powiedział minister (Krzysztof Tchórzewski, Fot. PTWP)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Komisarz wstępnie zaakceptowała przedstawione jej kierunki stworzenia w Polsce rynku mocy, opartego na elektrowniach węglowych.

"Wizytowała Polskę pani komisarz Vestager (...). Przedstawiłem jej założenia i to co robimy, i także uzyskałem wstępną akceptację dla Polski (....) kierunku stworzenia rynku mocy energetycznej w Polsce opartego na węglu kamiennym" - powiedział Tchórzewski podczas akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w Rybniku.

"Jednocześnie zapewniłem, że Polska będzie liderem, jeśli chodzi o nowoczesność i nowoczesną energetykę w węglu kamiennym; że zdecydujemy się na nowatorską budowę pierwszego w Europie bloku energetycznego, który będzie oparty na tzw. technologiach czystego węgla" - dodał szef resortu energii.

Wyjaśnił, że chodzi o zastosowanie formuły zgazowania węgla; uzyskany z tego surowca gaz będzie wykorzystany do produkcji energii. Taka elektrownia - jak mówił Tchórzewski - może kosztować do 50 proc. więcej niż zwykła elektrownia węglowa, jednak resort jest zdecydowany na realizację tego przedsięwzięcia.

"Zdecydowaliśmy się na to, że Polska pójdzie w ten prekursorski pilotaż. Chcemy pokazać, że jako Polska chcemy iść w kierunku czystego powietrza, chcemy spełnić wymogi klimatyczne, ale jednocześnie chcemy pokazać, że spełnimy te wymogi klimatyczne korzystając z polskiego węgla. Czeka nas droga wzajemnego dopasowania, ale w tej drodze już jest wyraźne światło sukcesu" - podkreślił Tchórzewski, wskazując, że sukces na tej drodze może pokazać, że nie mieli racji ci, którzy likwidowali energetykę opartą na węglu.

Czytaj też: Palenie w piecu drewnem lub biomasą najbardziej ekologiczne i efektywne

Wstępna akceptacja komisarz dla przedstawionych jej założeń - mówił minister - została przekazana mimo antywęglowego nastawienia niektórych środowisk w UE. Tchórzewski przypomniał, że właśnie komisarz Vestager była osobą, z którą strona Polska z sukcesem negocjowała notyfikację programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego.

Mówiąc o inwestycjach w sektorze energetycznym minister poinformował, że 19 grudnia zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, gdzie powstanie nowy blok energetyczny o mocy prawie tysiąca megawatów, co zapewni zużycie ok. 3 mln ton węgla rocznie. Nowy blok ma należeć do najnowocześniejszych obecnie jednostek opartych na węglu.

Tchórzewski podkreślił, że celem rządu Beaty Szydło, realizowanym poprzez programy restrukturyzacji i rozwoju górnictwa i energetyki, jest zapewnienie Polsce pełnego bezpieczeństwa energetycznego, z wykorzystaniem węgla jako podstawowego surowca.

"Nie chcemy w Polsce zamknąć górnictwa węgla kamiennego. Górnictwo od lat jest ostoją, podporą całej społeczności śląskiej i chcemy, żeby korzystając z tego co jest dobre, modyfikując, restrukturyzując, iść w takim kierunku, byśmy byli w tej dziedzinie państwem nowoczesnym" - powiedział Tchórzewski.

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Stanisław: Nie będą mieli gdzie kupować bo się przedtem ze wszystkimi obok pokłócą !. I sprawa rozwiązana - a suweren jak chce mieć prąd to i 50 % więcej zapłaci !.

dajan55, 2016-12-21 17:44:15 odpowiedz

A więc cofamy się. Zamiast budować elektrownie wodne i wiatrowe, to era kamienia łupanego. Mamy sporo węgla, to fakt, ale jesteśmy w Unii i trzeba zacząć dbać o środowisko. Dowalą nam kary i tyle będzie z tego. poza tym mając tyle węgla i tak płacimy dużo za prąd. Niech Nasz rząd poprosi o pomoc Chi...ny i Brazylię, jak nie wiedzą jak się buduje wydajne elektrownie wodne. Mamy sporo rzek, mniejsze elektrownie wodne też mają sens. Mamy XXI wiek, można wiele, nie można iść na łatwiznę. rozwiń

Polak, 2016-12-20 12:33:11 odpowiedz

Energia elektryczna z nowych bloków opartych na gazie uzyskanym w procesie zgazowania węgla ma być droższa o ok. 50 %. Po co nam taka droga energia ? Spowoduje ona znaczny wzrost kosztów produkcji. Nic nie będzie się opłacało w Polsce produkować bo w sąsiednich krajach koszty produkcji będą znacznie... niższe. W efekcie zamiast rozwoju gospodarczego będziemy mieli stagnację lub nawet regres. Zamiast tak jak inne kraje produkować tanią energię pchamy się w koszty budowy drogich kopalń i elektrowni węglowych i w efekcie zamiast korzyści liczyć będziemy tylko straty. Bierzmy przykład z innych, którzy produkują znacznie taniej a i czyściej. Nie pchajmy się w koszty. rozwiń

Stanisław, 2016-12-05 21:00:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE