PARTNER PORTALU
 • BGK

W Pomorskiem powstanie Rower Metropolitalny

 • JS    28 marca 2017 - 21:36
W Pomorskiem powstanie Rower Metropolitalny
Od 2019 rok będzie działał System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (pixabay.com)

Od 2019 rok będzie działał System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (pełna nazwa projektu, w skrócie SRM). Pozwoli potencjalnym użytkownikom nie tylko swobodnie poruszać się po Trójmieście, ale także po terenie 11 kolejnych gmin OMG-G-S, które przyłączyły się do projektu.
• Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych do obsługi Roweru Metropolitalnego pozwoli na jego częściową integrację z planowanym Systemem Biletu Metropolitalnego.

• Dzięki temu posiadacze wybranych biletów komunikacji publicznej będą mogli, w ramach zakupionego biletu, skorzystać także z roweru publicznego, np. podczas dojazdu do przystanku.

• System ruszy jednak dopiero za 2 lata. 

 

System będzie zintegrowany z ponad dwudziestoma węzłami przesiadkowymi, dzięki którym mieszkańcy obszarów nim objętych będą mogli wygodnie łączyć ze sobą różne środki komunikacji i - jadąc do pracy - przesiadać się z roweru prosto na pociąg czy autobus. Celem nadrzędnym SRM jest bowiem skłonienie mieszkańców metropolii do rezygnacji z codziennych dojazdów samochodem na rzecz transportu publicznego powiązanego z rowerowym.

Rower Metropolitalny będzie największy pod względem obszaru funkcjonowania i zarazem najnowocześniejszym technologicznie systemem roweru publicznego w Polsce.

- Rower Metropolitalny będzie systemem IV generacji, obsługiwanym z poziomu aplikacji GPS. Wypożyczanie będzie się odbywać z pomocą aplikacji na smartfona. Wystarczy ją uruchomić na chwilę przed wyjściem z domu, a pokaże nam najbliżej zaparkowany rower i pozwoli zarezerwować go na kwadrans, żeby nikt go już po drodze nie przejął - mówi Sławina Lenart kierownik ds. organizacji, komunikacji i Systemu Roweru Metropolitalnego w Stowarzyszeniu OMG-G-S. - Każdy rower będzie wyposażony także w elektrozamek i alarm. Dzięki temu użytkownik będzie mógł pozostawić go w dowolnym miejscu w obrębie obszaru działania systemu - nie tylko na przeznaczonych do tego specjalnych stojakach. Jeśli zaś wyjedzie poza strefę działania systemu, rozlegnie się dźwięk alarmu.

Dlaczego system zostanie wprowadzony dopiero za 2 lata?

- System rowerów miejskich przez jakiś funkcjonał w Sopocie i nie sprawdził się, były też przymiarki do wprowadzenia go w Gdańsku, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło - opowiada Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator projektu Systemu Roweru Metropolitalnego w Stowarzyszeniu OMG-G-S. - To najlepiej pokazuje, że w obrębie naszych miast trzeba było zorganizować się wspólnie, co wymagało trochę czasu. Tworzymy jeden funkcjonalny obszar miejski, wykraczający poza Trójmiasto i dopiero w ujęciu metropolitalnym ten system będzie sensowny i będzie funkcjonalnym uzupełnieniem transportu publicznego - dodaje.

Warto podkreślić, że zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych do obsługi Roweru Metropolitalnego pozwoli na jego częściową integrację z planowanym Systemem Biletu Metropolitalnego. Dzięki temu posiadacze wybranych biletów komunikacji publicznej będą mogli, w ramach zakupionego biletu, skorzystać także z roweru publicznego, np. podczas dojazdu do przystanku.

Obydwa systemy metropolitalne - rowerowy i biletowy wdrożone zostaną w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie zakupu rowerów, stacji i zaplecza technicznego wyniesie do 85 proc. - całkowity koszt projektu wyniesie 21,5 mln złotych, z czego wkład własny gmin partnerskich to w sumie 4,3 mln zł. Wszystkie gminy biorące udział w projekcie zarezerwowały już środki finansowe na ten cel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • podglos, 2017-03-31 15:20:50

  Do lubelak: co to za indiana?
 • lubelak, 2017-03-30 13:39:18

  Do Chorzowianka: Sam to wiedzę in plus. W Lublinie rok pojeździłem na miejskim, potem kupiłem indianę i jeżdżę o wiele więcej. Ale do tego żeby wkręcić się miejski jest super.
 • Chorzowianka, 2017-03-29 08:59:27

  Metropolia Silesia, teraz Wasza kolej!