PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu czynsze w górę, ale nie dla seniorów

  • Głos Wielkopolski/Jutro Starsi    30 stycznia 2015 - 17:34
W Poznaniu czynsze w górę, ale nie dla seniorów

Fot. sxc.hu

Od 1 maja w Poznaniu wzrosną czynsze w zasobach Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Ale w blokach, w których mieszkają seniorzy, czynsz będzie niższy niż do tej pory.
Podwyżka obejmie blisko 3 tys. rodzin.

Największa podwyżka czeka mieszkańców dawnego TBS "Wielkopolska". Mieszkańcy ulic m.in. Kosynierskiej, Bobrzańskiej, Górczyńskiej i Milczańskiej za mkw. będą musieli zapłacić już nie 11,54 a 11,75 zł. Podwyżka w wysokości 21 gr to największa zmiana, jaką PTBS wprowadza w tym roku.

Jednak najwyższa stawka nadal będzie obowiązywać na terenach tzw. "starego" PTBS. Mieszkańcy ulic Folwarcznej, Słowiańskiej, Murawa, Piaskowej, Naramowickiej i Szyperskiej oraz Sikorskiego i Roboczej od maja będą płacić 15 groszy więcej, czyli 12,39 zł.

Władze PTBS zdecydowały obniżyć czynsz w domach przeznaczonych dla emerytów. Chodzi o lokale na ul. Grabowej i Drewlańskiej. - Seniorzy zgłaszali, że obecne opłaty są dla nich zbyt wysokie - tłumaczy Bogna Narożna, wiceprezes PTBS. Od maja opłata za mkw. będzie wynosić 10,03 zł. Oznacza to, że emeryci zapłacą jeszcze mniej niż w 2009 rok.

Jak tłumaczy Bogna Narożna, obniżki czynszy w przypadku seniorów nie byłyby możliwe, gdyby nie współpraca z Miastem Poznań, które zdecydowało się na zmiany w harmonogramie spłat dopłat udzielonych na wybudowanie nieruchomości przeznaczonych na ten program.

PTBS posiada w Poznaniu 2 836 mieszkań. Jeszcze w tym roku spółka odda do użytku kolejne 143 lokale.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • chory na raka nerki, 2015-02-02 10:59:43

    Poznań, to prawdopodobnie, jedyne miasto w Polsce, które w roku wyborczym, zdecydowało się obniżyć czynsze dla seniorów. Są to oczywiście groszowe obniżki, które nie polepszą sytuacji emerytów, bo czynsz w wysokości 10,03 zł jest i tak za wysoki o co najmniej 50%. Pochłania on przynajmniej 70-80% ic...h rent czy emerytur. Wiadomo przecież, że TBS-y nabijają kabzę miastu i najemca, za opłacany czynsz w sumie, nic za to nie ma. Budynki TBS-owskie, są wogóle, nie remontowane po 20 i więcej lat. Przez to, przychody dla miasta są wielomilionowe, tak jak pensje i premie zarządów spółek miejskich, jakimi są TBS-y. Obniżki czynszów dla seniorów, są po prostu śmieszne i żenujące. A kto seniorom obniży ceny na leki i leczenie ?  rozwiń