PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu pojawi się 37 proekologicznych autobusów

  • PAP/MN    20 września 2017 - 16:18
W Poznaniu pojawi się 37 proekologicznych autobusów
Autobusy w Poznaniu będę nie tylko ekologiczne, ale także komfortowe. (fot. pixabay)

Umowę na zakup 37 niskopodłogowych, proekologicznych autobusów dla stolicy Wielkopolski podpisali w środę (20 września) w Poznaniu przedstawiciele Zarządu MPK oraz firmy Solaris Bus & Coach.
• Umowa dotyczy zakupu 19 pojazdów o długości 12 metrów oraz 18 autobusów przegubowych, 18-metrowych.

• Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi.

Nowe autobusy mają dotrzeć do poznańskiego MPK latem 2018 roku.

"Chcemy wycofać z naszej floty autobusowej najbardziej wyeksploatowane pojazdy. W zamian zapewnimy naszemu miastu 37 supernowoczesnych autobusów najnowszej generacji, które będą przyjazne dla jego mieszkańców. Silniki nowych autobusów będą spełniać bardzo restrykcyjną normę emisji spalin Euro6. Aż trudno uwierzyć, że w ciągu kilkudziesięciu lat dzielących starego poczciwego Jelcza, popularnie zwanego 'ogórkiem', od tego najnowszego pojazdu, tak bardzo zmienił się design i wyposażenie miejskiego autobusu, a co za tym idzie komfort przejazdu" - podkreślił w przesłanym  komunikacie prezes zarządu MPK Poznań Wojciech Tulibacki.

Czytaj też: 66,5 mln zł na zrównoważoną mobilność w Płocku

Jak dodał, nowe pojazdy spełniać będą również najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa. Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi. Autobusy będą wyposażone ponadto w systemy wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, klimatyzację, a także systemem automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika.

"Jest w tych autobusach wiele rozwiązań, które od pewnego czasu stały się już standardem w naszych kolejnych przetargach (…) W zamówionych pojazdach znajdą się także absolutne nowości, których nie mieliśmy do tej pory w naszych autobusach: system rekuperacji, który sprawia, że autobusy będą energooszczędne, a także informacje w alfabecie Braille'a. To ważna informacja dla osób niewidomych i niedowidzących i kolejne ułatwienie zachęcające niepełnosprawnych do podróży środkami miejskiej komunikacji" - zaznaczył Tulibacki.

Czytaj też: Jesienią we Wrocławiu ruszy system, który zrewolucjonizuje sposób poruszania się po mieście

Właścicielka i prezes zarządu firmy Solaris Solange Olszewska podkreśliła z kolei, że "Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu było naszym pierwszym klientem i dlatego zajmuje szczególne miejsce w historii naszego przedsiębiorstwa".

"Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny jesteśmy darzeni zaufaniem poznańskiego MPK, a pasażerów możemy zapewnić o tym, że otrzymają do dyspozycji pojazdy o najwyższym standardzie i komforcie podróżowania" - powiedziała.

Nowe autobusy mają dotrzeć do poznańskiego MPK latem 2018 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.