PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu powstanie najnowocześniejsze w kraju schronisko dla zwierząt

  • PAP/JS    14 marca 2018 - 20:56
W Poznaniu powstanie najnowocześniejsze w kraju schronisko dla zwierząt
Tak będzie wyglądać nowe schronisko (mat. Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak & Mariusz Szczuraszek S.C)

W nowym schronisku dla zwierząt w Poznaniu tymczasowy dom znajdzie nawet 300 psów i 300 kotów, a prócz nich króliki czy świnki morskie. Władze miasta zapewniają, że schronisko, które ma być gotowe w ciągu 2 lat, będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.
  • O szczegółowych funkcjach obiektu mają zdecydować sami mieszkańcy Poznania.
  • Władze miasta zapowiadają przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie.
  • Dyrektor Usług Komunalnych Maciej Dźwig powiedział, że tworząc projekt schroniska, Miasto Poznań wzorowało się na rozwiązaniach z krajów Europy Zachodniej.

Schronisko o powierzchni niemal 5 ha ma powstać przy ul. Kobylepole w Poznaniu. W środę rozpoczęła się procedura przetargowa na budowę kompleksu. Prace nad stworzeniem obiektu mają potrwać ok. 2 lat. Koszt inwestycji, finansowanej w całości z budżetu Miasta Poznania, ma wynieść ok. 30 mln zł.

Alicja Wesołowska z biura prasowego poznańskiego magistratu podkreśliła, że w nowym miejscu "wszystkie zwierzęta będą miały dostęp do ogrzewanych pomieszczeń i obszernych wybiegów". "Koty, które obecnie w większości przebywają w tymczasowych kontenerach, zamieszkają w podzielonych na mniejsze pomieszczenia pawilonach, dzięki którym w znacznym stopniu powiększy się ich przestrzeń życiowa" - zapowiedziała.

"W schronisku znajdzie się również miejsce dla mniejszych zwierząt domowych, takich jak króliki lub świnki morskie, dla których w tej chwili nie ma możliwości stworzenia odpowiednich warunków. Ale nowa inwestycja to coś więcej niż tylko budynek, w którym zamieszkają zwierzęta" - zaznaczyła Wesołowska. Dodała, że obiekt będzie w stanie pomieścić nawet 300 psów i 300 kotów.

Nowe schronisko - jak zaznaczają z kolei władze Poznania - ma być najnowocześniejszym i najbardziej innowacyjnym tego typu miejscem w Polsce. Zastępca prezydenta miasta Tomasz Lewandowski określił przyszłe schronisko jako "zintegrowane centrum dla zwierząt, ale także dla wszystkich mieszkańców Poznania i metropolii poznańskiej, którzy są ich miłośnikami".

Tłumaczył, że teren, na którym zlokalizowane ma być schronisko, daje bardzo duże możliwości. "Planujemy nowoczesne, ogólnodostępne wybiegi dla psów - część z nich będzie zadaszonych - wraz z profesjonalną infrastrukturą. Będzie można tam skorzystać z porad profesjonalnych behawiorystów oraz trenerów zwierząt. Chcemy też stworzyć basen dla psów, miejsce, przy którym latem będą mogli zrelaksować się nie tylko zwierzęta, ale i ich właściciele" - wymienił Lewandowski.

O szczegółowych funkcjach obiektu mają zdecydować sami mieszkańcy Poznania. Władze miasta zapowiadają przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie. Obecnie, jak zaznaczyła Wesołowska, "miasto zachęca do współpracy prywatne firmy, które chciałyby zainwestować w pobliżu nowego schroniska i zapewnia dostęp do uzbrojonego i atrakcyjnie umiejscowionego terenu. Chodzi o to, by w niedalekiej przyszłości w sąsiedztwie schroniska można było skorzystać z usług psiego fryzjera, lekarza weterynarii lub trenera, wykąpać psa oraz zapewnić mu szereg atrakcji".

Dyrektor Usług Komunalnych Maciej Dźwig powiedział, że tworząc projekt schroniska, Miasto Poznań wzorowało się na rozwiązaniach z krajów Europy Zachodniej. "Przy schronisku powstanie obszerne i zmodernizowane zaplecze weterynaryjne z podziałem na strefy dla zwierząt chorych i zdrowych - obecnie nie ma miejsca na ich wydzielenie. Takie rozmieszczenie psów i kotów ograniczy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych" - mówił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.