PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu realizacja ustawy odpadowej ruszy zgodnie z planem

  • PAP    11 czerwca 2013 - 16:03
W Poznaniu realizacja ustawy odpadowej ruszy zgodnie z planem

Związek międzygminny, który będzie organizował zagospodarowanie odpadów w Poznaniu i dziewięciu okolicznych gminach, podpisał umowy na odbiór śmieci. Firmy wywozowe, wybrane z wolnej ręki, będą odbierały odpady nie dłużej niż do końca roku.
"Podpisanie umów znaczy, że u nas realizacja ustawy odpadowej ruszy 1 lipca" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej przewodniczący Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP), wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński.

Zgodnie z wymogami ustawy, od 1 lipca mieszkańcy będą uiszczać opłatę śmieciową na rzecz związku, a śmieci będą wywozić firmy wynajęte przez związek. Odpady zmieszane i segregowane będą trafiały do sortowni, które też mają podpisane umowy z GOAP.

Czytaj też: W większości gmin przetargi śmieciowe zbliżają się do końca

Umowy podpisano z sześcioma firmami, które będą korzystały z usług podwykonawców. Dokumenty obowiązują do końca roku, z krótkim 14-dniowym terminem wypowiedzenia.

"Ten przejściowy okres skończy się w momencie prawomocnego rozstrzygnięcia przetargu na wywóz odpadów oraz przygotowania przez zwycięzców odpowiedniej infrastruktury potrzebnej do wywozu śmieci. Może to być najwcześniej we wrześniu lub październiku, ale zakładamy, że może to też być koniec roku" - powiedział prezydent Kruszyński.

Od pierwszego lipca mieszkańcy terenów obsługiwanych przez GOAP muszą miesięcznie płacić 12 złotych za odpady segregowane oraz 20 za nieposegregowane. Odpady komunalne będą odbierane minimum raz na dwa tygodnie, segregowane raz na miesiąc, a wielkogabarytowe raz na rok.

ZM GOAP ogłosił przetarg na wywóz odpadów komunalnych 16 maja. Początkowo miał być on rozstrzygnięty do 28 czerwca, jednak ze względu na zmiany w zamówieniu przetargowym - termin składania wniosków wydłużono do 10 lipca.

Na terenie obsługiwanym przez GOAP mieszka około 720 tysięcy osób - mieszkańców Poznania i dziewięciu okolicznych gmin. Do tej pory deklaracje "odpadowe" złożyło około 50 proc. zobowiązanych do tego podmiotów, jednak są one nadal zbierane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej, 2013-06-13 14:15:24

    Przecież jest to niezgodne z Ustawą o utrzymaniu czystości. Ustawa wyraźnie stanowi, iż w przypadku braku wyłonionej firmy w przetargu to mieszkaniec ma prawo oddać odpady dowolnej firmie wpisanej do rejestru w danej Gminie na koszt Gminy. Przepis do zamówienia z wolnej ręki stosuje się gdy jest roz...wiązana umowa po przetargu. Czyli tak naprawdę DUŻY może więcej?  rozwiń