PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu trwa prawdziwa śmieciowa wojna

  • Piotr Toborek    15 listopada 2013 - 14:20
W Poznaniu trwa prawdziwa śmieciowa wojna

Choć wydawało się, że sprawa jest zamknięta, walka o kontrakt na wywóz śmieci z większej części aglomeracji poznańskiej nadal się toczy. Firma FB Serwis, która wygrała przetarg właśnie zapowiedziała podjęcie kroków prawnych wobec wicedyrektor WIOŚ Hanny Kończal.
Kilka tygodni temu opisywaliśmy wyjątkowy przetarg, który firma FB Serwis wygrała proponując sześciokrotnie niższą cenę od konkurencji. Przegrane spółki zaskarżyły wyniki przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej.

Czytaj więcej: Dali sześć razy niższą cenę...

KIO odrzuciła większość uwag konkurencyjnych firm i stwierdziła, że cena za odbiór i transport odpadów komunalnych w Poznaniu zaproponowana przez konsorcjum nie jest rażąco niska. KIO poparła tylko jeden wniosek – w sprawie kontroli bazy firmy FB Serwis przez WIOŚ.

- Mam nadzieję, że kontrola zostanie przeprowadzona szybko i będziemy mogli przystąpić do realizacji usługi – mówił Artur Pielech z FB Serwis, nie spodziewając się zapewne dalszych kłopotów i podkreślając, że związek międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP)  wcześniej wizytował bazę i nie miał do niej zastrzeżeń.

Czytaj także: Po głośnym przetargu w Poznaniu skarga odrzucona

W wyniku kontroli WIOŚ stwierdził jednak, że baza nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu ministra środowiska o czym poinformowany został GOAP.

Artur Pielech nie zgadza się jednak z taką interpretacją wyników kontroli, jak twierdzi raport nie eliminuje bazy, tym bardziej, że przy ul. Wieruszowskiej nie będzie magazynów odpadów – będą one dostarczane bezpośrednio do sortowni lub firm zajmujących się recyklingiem.

Wobec takiej postawy GOAP wydał dość zaskakujące oświadczanie, w którym stwierdził:

- Dopiero 12 listopada br. do Związku wpłynęło oficjalne pismo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu przedstawiające wyniki kontroli bazy przy ul. Wieruszowskie. Po zapoznaniu się z pismem WIOŚ stwierdzającym, że baza transportowo-magazynowa przy ul. Wieruszowskiej nie spełnia wymagań oraz z otrzymanym już od konsorcjum FB Serwis pełnym protokołem kontroli bazy nie zawierającym tak jednoznacznych ustaleń, a także publicznymi wypowiedziami jego przedstawicieli, że baza jednak spełnia wymagania, Związek postanowił uzyskać dodatkowe wyjaśnienia.

Czytaj też: Śmieciarki zablokowały ulice Poznania

Jak informuje GOAP dopiero na podstawie dokumentów, którymi dysponuje już komisja przetargowa oraz otrzymanych wyjaśnień zostanie podjęta decyzja o ponownym wyborze oferty FB Serwis lub unieważnieniu przetargu.

Firma FB Serwis postanowiła tymczasem wystąpić na drogę prawną wobec wicedyrektor WIOŚ Hanny Kończal. Zdaniem FB Serwis publiczne wypowiedzi wicedyrektor godzą w dobre imię i interesy konsorcjum spółek, które wygrały przetarg.

Jak twierdzi FB Serwis Hanna Kończal wypowiadała się w sprawie bazy jeszcze przed przeprowadzeniem formalnej kontroli WIOŚ. - Publiczne negatywne wypowiedzi wicedyrektor WIOŚ w sposób oczywisty wpłynęły na postępowanie przed KIO. Wykorzystując autorytet WIOŚ p. Kończal ma swój udział w tworzeniu nieżyczliwej konsorcjum FB Serwis atmosfery w Poznaniu – twierdzi firma.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.