PARTNER PORTALU
 • BGK

W Poznaniu wzrosną ceny za wodę i odprowadzanie ścieków

 • PAP/em    17 listopada 2015 - 19:01
W Poznaniu wzrosną ceny za wodę i odprowadzanie ścieków

Większość radnych wstrzymała się od głosu, bądź była przeciwna podwyżkom (fot. pixabay)

Od nowego roku mieszkańcy Poznania zapłacą więcej za wodę i ścieki. Ceny zmienią się, mimo że za podwyżkami podczas wtorkowej (17.11) sesji rady miasta opowiedziało się tylko kilkoro radnych.
Według nowej taryfy, mieszkańcy Poznania od nowego roku zapłacą 4,70 zł za metr sześc. wody, czyli o 3,6 proc. więcej niż dotychczas. O 3,3 proc. wzrosną natomiast opłaty za odprowadzanie ścieków - do kwoty 6,38 zł brutto.

Spółka Aquanet, która zaopatruje w wodę mieszkańców Poznania i okolicznych gmin, uzasadnia wprowadzenie zmian w taryfie koniecznością uzyskania środków na rozwój i na realizację niezbędnych inwestycji.

Potrzeba pieniędzy na inwestycje

„Po etapie gigantycznych inwestycji, jak budowa wielkich kolektorów, zaczynamy wchodzić w etap inwestycji mniejszych, których będzie bardzo dużo. Będziemy uzupełniać i doszczelniać sieć kanalizacyjną przy trwających nadal renowacjach i dużych projektach realizowanych jednocześnie w kilkudziesięciu lokalizacjach całego Poznania” – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Aquanetu Dorota Wiśniewska.

Jak dodała, modernizacje i nowe inwestycje są niezbędne, a prowadzone prace wpływają bezpośrednio na poprawę funkcjonowania całej sieci.

Cena za metr sześc. wody na całym terenie działalności spółki Aquanet objęta będzie taką samą stawką, natomiast w opłatach za ścieki wprowadzone zostanie rozgraniczenie cenowe.

„W Poznaniu według nowej ceny będzie to 5,91 zł netto, czyli nastąpi wzrost o 3,3 proc. zł. W Kórniku o 4,3 proc., czyli finalnie 6,62 zł, natomiast na terenie Puszczy Zielonki nastąpi wzrost o 20 proc., więc cena za metr sześć. ścieków wyniesie 9,96 zł.” – dodała Wiśniewska. Jak tłumaczyła, różnice stawek spowodowane są znacznymi odległościami pomiędzy gospodarstwami domowymi na terenie Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka.

Radni są przeciw

We wtorek w trakcie sesji rady miasta większość radnych wstrzymała się od głosu, bądź była przeciwna podwyżkom. Za podwyżkami opowiedziało się tylko czworo radnych.

Radny Zjednoczonej Lewicy Tomasz Lewandowski powiedział PAP, że zgodnie z prawem, jeżeli rada miasta zatwierdzi przedłożony przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne wieloletni plan modernizacji urządzeń tego przedsiębiorstwa, nie może później podważyć propozycji zmiany cen.

„Głosowanie radnych - wstrzymanie się od głosu jak w naszym przypadku, czy głosowanie przeciw - miało charakter sprzeciwu wobec polityki spółki. Podwyżki nie były konieczne, biorąc pod uwagę, że w ub. roku zysk spółki wyniósł przed opodatkowaniem ponad 80 mln zł. Spółka powinna w bardziej kreatywny sposób podchodzić do źródeł finansowania inwestycji, a nie tylko sięgać do obywateli” – powiedział.

Miało nie być podwyżek

Wieloletni planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu Aquanet SA został przyjęty przez radę miasta pod koniec września br.

„Wówczas była mowa, że nie będzie żadnych podwyżek opłat abonamentowych a one wzrosły o 12 proc. My prosiliśmy o symulację przyszłych taryf, była mowa o minimalnej korekcie cen, ale nie o wzroście opłat abonamentowych” – powiedział Lewandowski.

Od głosu wstrzymała się także większość radnych PO. „Paradoks tego prawa polega na tym, że nasza decyzja niewiele tutaj zmienia. Podejmowanie decyzji w takich głosowaniach nie do końca ma sens, bo już przed głosowaniem wiadomo, jaki jest tego efekt. Wstrzymaliśmy się, bo rozstrzygnięcie o tym, że pewne rzeczy wchodzą w życie zostało podjęte już znacznie wcześniej” - powiedział PAP szef klubu PO Marek Sternalski.

Nowa taryfa opłat za wodę i odprowadzanie ścieków zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • wolny obywatel, 2015-11-20 15:00:29

  Tak się kończy prywatyzacja zysków a przenoszenie na obywateli. Gmina tj. miasto Poznań mając monopol lokalny na dostawy wody i odbiór ścieków, będać własnością obywateli, jest zoobowiązania świadczyć te usługi efektywnie i bez zysku ( oczywiście ze zwrotem kosztów i amortyzacji). Ale jak prezydent ...uczestniczy w paradach równości zamiast dbać o usługi publiczne typu: woda, ścieki, zbieranie psich kup, drogi. Ale wiara poznańska tak chce to tak ma.  rozwiń
 • poznaniak, 2015-11-20 09:14:43

  80 mln zysku wypracował Aquanet w zeszłym roku, nie sadzę aby w tym było mniej. Każda inna firma aby zarobić - najpierw inwestuje. Ale Aquanet chce robić to odwrotnie. Tylko Śląsk ma droższą wod od nas. Poznaniacy są oszczędni - ale ile można? Znam takich co spłukują wodę w toalecie co któryś ra...z ale teraz to chyba aby zaoszczędzić będą mogli spłukiwać raz na tydzień!!!  rozwiń
 • glewe, 2015-11-18 09:41:39

  Koniecznie trzeba walić Polaczków po kieszeni! Żydzi i ich pachołki wiedzą o tym od dawna! Bo nie ma to jak wściekły, zły i głody Polak! Można go wtedy oskarżyć o antysemityzm i insze rzecy!