PARTNER PORTALU
  • BGK

W przyszłym roku ruszy budowa czterech spalarni

  • PAP    10 grudnia 2010 - 16:01
W przyszłym roku ruszy budowa czterech spalarni

W przyszłym roku powinna ruszyć budowa czterech spalarni odpadów, które powstaną w Polsce z wykorzystaniem unijnych środków; ich łączny koszt to około 1,7 mld zł - zapowiedział 10 grudnia w Katowicach wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk.
Według wiceministra, wszystko wskazuje na to, że również znajdująca się na rezerwowej liście projektów spalarnia w Koninie będzie mogła zostać zrealizowana - będzie to czwarta spalarnia, obok projektów przygotowanych w Krakowie, Bydgoszczy oraz Zachodniopomorskiem.

- Nie ma jeszcze ostatecznego rozstrzygnięcia, są natomiast wysokie oceny tych czterech wniosków (...) Są przecieki, że również spalarnia w Koninie, znajdująca się na liście rezerwowej, mogłaby być realizowana - powiedział Błaszczyk, uczestniczący w piątek w Katowicach w spotkaniu na temat edukacji ekologicznej.

Przypomniał, że budowa spalarni będzie finansowana w dużej części ze środków unijnych, w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Zdaniem Błaszczyka, budowa wszystkich czterech spalarni może ruszyć w początkach przyszłego roku.

Resort środowiska zakładał, że w Polsce powstanie 12 spalarni; to konieczne, by spełnić unijne normy w zakresie gospodarki odpadami. - Nadal jesteśmy gotowi sfinansować 12 spalarni, ale nie ma projektów; wiele z tych, które są, jest niedojrzałych, niepełnych, niespełniających kryteriów - powiedział wiceminister.

Unijne dofinansowanie do pierwszych czterech spalarni sięgnie 800 mln zł, przy całkowitym łącznym koszcie tych przedsięwzięć rzędu 1,7 mld zł.

Czytaj też:

Wysyp inwestycji w spalarnie i recykling

Na co komu popiół ze spalarni?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sasza, 2010-12-14 22:48:06

    spalić najłatwiej a co z zatruciem atmosfery?