PARTNER PORTALU
  • BGK

W Puławach elektrownia za ok. 3 mld zł

  • PAP    31 maja 2011 - 14:01
W Puławach elektrownia za ok. 3 mld zł

Ok. 3 mld zł ma kosztować wybudowanie na terenie gminy Puławy nowej elektrowni lub elektrociepłowni o mocy ok. 840 Mwe.
Inwestycja ma być realizowana przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA i Zakłady Azotowe „Puławy”. W Bełchatowie podpisano w tej sprawie odpowiednie porozumienie.

Początkowo projekt „Elektrownia Puławy” miały realizować dwie spółki – Vattenfall Poland oraz Zakłady Azotowe „Puławy”. W kwietniu 2010 roku obie firmy podpisały umowę o współpracy budowie i eksploatacji elektrowni lub elektrociepłowni.

Jednak w związku z przyjęciem przez Grupę Vattenfall nowej strategii skierowanej na energetykę odnawialną, grupa zweryfikowała plany inwestycyjne na rynku polskim. W listopadzie ub. roku Vattenfall przekazał do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA informację o poszukiwaniu partnera dla Zakładów Azotowych „Puławy” i przekazania praw do projektu „Elektrownia Puławy”.

Prowadzone rozmowy zakończyły się sukcesem. W Bełchatowie podpisano umowy umożliwiające rozpoczęcie współpracy pomiędzy PGE GiEK oraz Zakładami Azotowymi „Puławy” przy budowie i eksploatacji elektrowni lub elektrociepłowni o mocy ok. 840 MWe.

Jak powiedział członek zarządu puławskiej spółki Wojciech Kozak, inwestycja ma kosztować 3 mld zł. Rozpoczęcie budowy elektrowni lub elektrociepłowni przewidziano na rok 2013, a jej zakończenie na 2016 rok. Nie chciał jednak zdradzić sposobu sfinansowania inwestycji.

Obecny na podpisaniu porozumienia prezes PGE GiEK Jacek Kaczorowski powiedział, że puławska inwestycja wpisuje się m.in. w strategię rozwoju PGE. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA to jeden z sześciu koncernów wchodzących w skład największej grupy energetycznej w kraju – Polskiej Grupy Energetycznej.

Przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA składa się z centrali i 11 oddziałów, które znajdują się w różnych miastach Polski. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie.

Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego, jej udział w rynku wydobywczym tego surowca stanowi 76 proc. krajowego wydobycia, a także największym wytwórcą energii elektrycznej – wytwarza ok. 40 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej. zatrudnia łącznie ponad 22 tys. pracowników.

Zakłady Azotowe „Puławy” SA są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Produkty trafiają zarówno na rynki UE, jak i rynki wschodnie. Produkty przedsiębiorstwa stale obecne są także na rynkach amerykańskich.

Początkowo „Puławy” nastawione były na wytwarzanie nawozów azotowych dla potrzeb rolnictwa, lecz w trakcie rozwoju systematycznie zwiększały produkcję chemikaliów. Sprzedaż chemikaliów stanowi obecnie 40 proc. ogólnej produkcji i sukcesywnie rośnie.

 


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.