PARTNER PORTALU
  • BGK

W Radlinie na Śląsku wybudują nowoczesną elektrociepłownię

  • PAP    7 kwietnia 2015 - 11:08
W Radlinie na Śląsku wybudują nowoczesną elektrociepłownię

Decyzja o budowie elektrociepłowni jest także wypełnieniem jednego z priorytetów strategii Grupy Kapitałowej JSW; chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o własne zasoby paliwowe/fot. JSW

Agencja Rozwoju Przemysłu i JSW Koks wybudują w miejscowości Radlin na Śląsku nowoczesną elektrociepłownię. Wartość inwestycji to 185 mln zł.
"Priorytetem rządu jest wsparcie przemysłu na Śląsku. Wpisuje się w to nowa rola ARP, która będzie znacznie aktywniej niż dotąd uczestniczyć we wsparciu i rozwoju przedsiębiorstw w tym regionie. W ofercie spółki są między innymi pożyczki na restrukturyzację i rozwój dla dużych przedsiębiorstw. Warunki ich przyznania będą znacznie bardziej atrakcyjne i elastyczne niż do tej pory" - powiedział PAP wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Baniak zaznaczył, że w związku z nową strategią i wzmacnianiem obecności na Śląsku ARP szuka ciekawych projektów, które chce wspierać finansowo i wspólna inwestycja z JSW Koks jest dobrym tego przykładem. "Budowa elektrociepłowni w Radlinie jest kolejną inwestycją wspieraną przez ARP w ramach finansowania inicjatyw rozwojowych i restrukturyzacyjnych w sektorze przemysłu na Śląsku" - powiedział Baniak.

Resort skarbu podkreślił, że decyzja o budowie elektrociepłowni jest także wypełnieniem jednego z priorytetów strategii Grupy Kapitałowej JSW; chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o własne zasoby paliwowe. Elektrociepłownia w Radlinie ma mieć moc cieplną 104 MWt i będzie zasilana gazem koksowniczym. Wybudowany blok energetyczny zabezpieczy potrzeby Koksowni Radlin; nadwyżki ciepła będą mogły również zabezpieczyć potrzeby kopalni "Marcel" oraz miasta Radlin. Dodatkowe nadwyżki będą wprowadzane do sieci OSD Tauron Dystrybucja SA i sprzedawane odbiorcom zewnętrznym. Strony zakładają, iż komercyjna eksploatacja elektrociepłowni rozpocznie się w drugiej połowie 2017 roku.

Baniak poinformował także, że kilka tygodni temu ARP udzieliła pożyczki w wysokości 18 mln zł spółce Linter Mining. Środki te zostały przeznaczone na kapitał obrotowy niezbędny do realizacji kontraktów górniczych. Zaznaczył, że zgodnie z nową strategią ARP obok restrukturyzacji wspiera także projekty rozwojowe, ekologiczne i ważne dla społeczności lokalnych.

"ARP planuje przeznaczyć prawie 400 mln zł na tego typu pożyczki w 2015 roku. Do 2020 roku suma ta wyniesie 1,8 mld zł. Część środków spółka chce zagospodarować na Śląsku, w postaci pożyczek typowo komercyjnych oraz jako finansowanie pomocowe" - powiedział wiceminister.

Oddział ARP w Katowicach, który dotychczas skupiał się przede wszystkim na monitorowaniu branży górniczej, teraz ma aktywnie wspierać przedsiębiorców ze Śląska. Jak podkreśla resort już wkrótce będzie można zadzwonić pod specjalny numer telefonu lub osobiście udać się do oddziału i porozmawiać o warunkach otrzymania pożyczki na restrukturyzację lub rozwój. Przedsiębiorstwa mogą liczyć na finansowanie od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych.

ARP rozpoczęła cykl spotkań z przedsiębiorcami pt. "ARP - biznes, rozwój, innowacje", by informować o ofercie dla biznesu. Kolejne spotkanie ma się odbyć 22 kwietnia właśnie na Śląsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.