PARTNER PORTALU
  • BGK

W Radomiu wystartował pilotażowy system rowerów miejskich

  • bad    20 sierpnia 2015 - 16:23
W Radomiu wystartował pilotażowy system rowerów miejskich
Rozpoczął się pierwszy etap wprowadzenia rowerów miejskich w Radomiu. Fot. mat. prasowe

W Radomiu wystartował pilotażowy system rowerów miejskich. Na początek wypożyczalnie będą umiejscowione w trzech punktach.
Na dwa dni przed Air Show, największym pokazem lotniczym w kraju, w Radomiu wystartował pilotażowy system rowerów miejskich, obsługiwany przez firmę Nextbike, operatora sieci wypożyczalni w jedenastu polskich miastach (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie czy Poznaniu).

Projekt „Rower dla Radomia”, w ramach którego mieszkańcy skorzystają z 3 stacji i 30 jednośladów, prowadzony będzie do 14 września, równolegle z konsultacjami społecznymi, dotyczącymi przyszłości bezobsługowych wypożyczalni rowerowych w Radomiu.

Trzy wypożyczalnie rowerów miejskich w Radomiu

Testowy system „Rower dla Radomia” został zainaugurowany dzisiaj w samo południe podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Radosława Witkowskiego, wiceprezydenta Konrada Frysztaka oraz prezesa Nextbike Polska Tomasza Wojtkiewicza. Przez najbliższe 4 tygodnie, aż do 14 września, radomianie będą mieli do dyspozycji 3 stacje oraz 30 rowerów.

Na początek wypożyczalnie będą umiejscowione w trzech punktach: Pl. Jagielloński, ul. Prażmowskiego – Traugutta i Przy Porcie Lotniczym Radom na Sadkowie. Po zakończeniu Air Show 2015 (22-23 sierpnia) ostatnia spośród wymienionych stacji zostanie przeniesiona w inne miejsce. O tym, gdzie zostanie umiejscowiona zdecydują mieszkańcy Radomia.

– Poprzez profil facebookowy prezydenta Radosława Witkowskiego, poprzez mój profil i fanpage Rower dla Radomia, bardzo proszę aby mieszkańcy Radomia  wypowiedzieli się, gdzie powinniśmy po Air Show przenieść trzecią stację. Przeliczymy dokładnie głosy i postaramy się przenieść trzecią stację roweru miejskiego najbliżej wskazanego miejsca – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak.

Władze miasta nadal pracują również nad rozwiązaniami dla rowerzystów. Wydzielenie ścieżek rowerowych i pasów drogowych jest konieczne. - Tam gdzie jest taka możliwość wraz z inwestycjami drogowymi są budowane ścieżki rowerowe. Już niedługo osiedle Planty będzie miało połączenie ze ścisłym centrum miasta. Pracujemy także nad połączeniem osiedla Południe z osiedlem Michałów. Chcemy także skomunikować Michałów z centrum Radomia. To są rzeczy, których nie da się zrobić w jeden dzień, ale nie zapominamy o tym i pracujemy nad tym – dodaje wiceprezydent Frysztak.

W Radomiu także inne rozwiązania dla rowerów

Prezydent Radosław Witkowski zwrócił uwagę, że to pierwszy etap wprowadzenia rowerów miejskich w mieście.

– Dziś podpiszę zarządzenie, które rozpocznie konsultacje społeczne na temat roweru miejskiego dla radomian. Chcemy, aby mieszkańcy wypowiedzieli się, gdzie powinny być zlokalizowane stacje, czy są zainteresowani tą ideą i czego oczekują od tej inicjatywy. Uważam, że w 2016 roku, kiedy dopracujemy system, który będzie odpowiadał oczekiwaniom mieszkańców Radomia, jesteśmy w stanie wprowadzić rower miejski – mówi prezydent Radosław Witkowski. Konsultacje potrwają nie krócej niż do 14 września.

- „Rower dla Radomia” to pilotażowy program, dzięki któremu mieszkańcy miasta po raz pierwszy wypróbują publiczne rowery. Mamy nadzieję, że szybko przekonają się, dlaczego ta forma zdrowej, ekologicznej i taniej komunikacji, cieszy się w Polsce tak dużą popularnością. Równocześnie z uruchomieniem testowego systemu, prowadzone będą konsultacje społeczne, dotyczące kształtu sieci wypożyczali w przyszłości – zapraszamy do udziału – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

– W całym kraju z naszych systemów korzysta już ponad 625 tysięcy osób. Cieszymy się, że po raz pierwszy zawitamy do Radomia i liczymy na to, że uda się nam zachęcić jak największą liczbę osób do rejestracji i wypożyczania jednośladów. W ramach Air Show mamy zamiar zaprezentować system naprawdę wysokich lotów! – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.