PARTNER PORTALU
  • BGK

W Rudzie Śląskiej będą dwie spalarnie odpadów?

  • pt    9 listopada 2016 - 11:47
W Rudzie Śląskiej będą dwie spalarnie odpadów?
Spalarnię ma wybudować w Rudzie Śląskiej firma Eneris (fot. PTWP/Paweł Pawłowski)

Protesty mieszkańców i ekologów Rudy Śląskiej wywołała informacja o projekcie rozbudowy tamtejszej elektrociepłowni o blok energetyczny, który byłby zasilany nie węglem, a odpadami. Do budowy "klasycznej" spalarni w mieście szykuje się także firma Eneris.
Od pewnego czasu wiadomo, że spalarnię w Rudzie Śląskiej ma budować firma Eneris.

Teraz do wydziału środowiska tamtejszego magistratu wpłynął wniosek o rozbudowę elektrociepłowni „Mikołaj” o blok energetyczny, który byłby zasilany odpadami palnymi zamiast węgla. Zdaniem protestujących mieszkańców dwie spalarnie w mieście to za dużo.

Ewa Wyciślik z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, zapewnia w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim, że nowy blok energetyczny, nie będzie typową spalarnią śmieci.

 - Odpady palne będą skrupulatnie sortowane i do pieców trafią jedynie te o wysokiej kaloryczności – tłumaczy.

Czytaj też: Spalarnie w Polsce: 30 proc. odpadów do spalenia. Co to oznacza w praktyce?

Jej zdaniem zasilany odpadami blok nie będzie prowadził do degradacji środowiska. Bardziej należy się obawiać nieodpowiedzialnych zachowań mieszkańców, którzy we własnych domach spalają śmieci.

Projekt spowodował jednak protesty mieszkańców, szczególnie stowarzyszenia Rudzianie Razem, które już od kilku lat walczy o ekologiczny system gospodarki odpadami w Rudzie Śląskiej.

Planowana przez Węglokoks inwestycja znajduje się w Planie gospodarki odpadami dla woj. śląskiego na lata 2016-2022. Szanse na to, że będzie realizowana, są więc duże.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • -, 2016-11-14 10:46:40

    Czy to już wszystko? Trzy krematoria i dwie spalarnie? Nadpodaż ciepła Wam grozi...