PARTNER PORTALU
  • BGK

W Rudzie Śląskiej powstanie 50 nowych mieszkań komunalnych

  • PAP/JS    18 kwietnia 2017 - 16:19
W Rudzie Śląskiej powstanie 50 nowych mieszkań komunalnych
Powierzchnia każdego z lokali wyniesie co najmniej 45 m kw (zdj. ilustracyjne, fot. UM Toruń)

50 nowych mieszkań komunalnych zostanie w ciągu dwóch lat wybudowanych w Orzegowie - dzielnicy Rudy Śląskiej. Właśnie podpisano umowę na realizację tej inwestycji, wartej 7,5 mln zł – podał rudzki magistrat.
• Powierzchnia każdego z lokali wyniesie co najmniej 45 m kw.

• Mają to być mieszkania dwupokojowe z kuchnią, w wyjątkowych sytuacjach - z aneksem kuchennym i łazienką.

• Lista oczekujących na mieszkanie komunalne w Rudzie Śląskiej liczy obecnie 1294 pozycje.

Nowe mieszkania powstaną u zbiegu ulic Stromej i Bytomskiej. "Umowa ma formułę zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wykonawca ma przygotować dokumentację budowlaną, uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia oraz wykonać prace budowlane. Koncepcję architektoniczną obiektu i zagospodarowania terenu będzie musiał przedstawić już w ciągu 30 dni od podpisania umowy" - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Zawarte w koncepcji rozwiązania architektoniczne powinny nawiązywać do istniejącej zabudowy oraz do porządku architektoniczno-przestrzennego otoczenia. Miasto określiło minimalną liczbę mieszkań na 50, ale nie wskazało, w ilu budynkach mają one być rozmieszczone. Lokalne władze, które uważają, że optymalnym rozwiązaniem byłyby dwa budynki, ostateczną decyzję zostawiają jednak projektantowi.

Powierzchnia każdego z lokali wyniesie co najmniej 45 m kw. Mają to być mieszkania dwupokojowe z kuchnią, w wyjątkowych sytuacjach - z aneksem kuchennym i łazienką oraz wyposażeniem zgodnym z zobowiązującymi przepisami. "Chcemy, żeby powierzchnia użytkowa była maksymalnie wykorzystana, dlatego dopuszczamy również wykonanie mieszkań jedno- lub trzypokojowych" - zaznaczył wiceprezydent miasta Michał Pierończyk.

Mieszkania zostaną wykończone w standardzie zbliżonym do deweloperskiego. W każdym budynku powstanie jedno mieszkanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto teren wokół budynków zostanie zagospodarowany, powstanie tam mała architektura oraz zostaną nasadzone drzewa.

Budowa mieszkań komunalnych w Orzegowie nie będzie jedyną tego typu inwestycją w Rudzie Śląskiej w najbliższym czasie. W tym roku przy ul. Lisiej w dzielnicy Nowy Bytom ma się rozpocząć budowa czterech budynków, w których znajdzie się 46 mieszkań komunalnych - 32 o powierzchni 53 m kw. oraz 14 o powierzchni 65 m kw. Inwestycję ma realizować Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Część środków na realizację tej inwestycji będzie pochodzić z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z kolei przy ulicach Kędzierzyńskiej i Czempiela kończy się budowa 165 niedrogich mieszkań czynszowych, realizowana przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Dombud. Inwestycja warta 35 mln zł otrzymała wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego w postaci 22,2 mln zł preferencyjnego kredytu. Dzięki zaangażowaniu środków samorządowych najemcy nie będą musieli wpłacać 25 proc. wartości lokalu. Miasto może wskazać najemców 99 z tych mieszkań.

Przed trzema laty w Rudzie Śląskiej uporządkowano najważniejsze kwestie związane z najmem mieszkań: powstała jedna lista oczekujących na mieszkanie i wykluczono możliwość wpisania na listę osób mających tytuł prawny do lokalu mieszkalnego - z wyjątkiem umów najmu lokali socjalnych.

Działania rudzkiego samorządu w zakresie gospodarki mieszkaniowej w latach 2012-2014 znalazły się w katalogu dobrych praktyk rewitalizacji polskich miast, wydanym przez resort rozwoju. W publikacji podkreślono optymalizację gminnej gospodarki lokalowej dzięki innowacyjnym narzędziom zarządczym oraz poprawę jakości mieszkań i warunków ich eksploatacji.

Lista oczekujących na mieszkanie komunalne w Rudzie Śląskiej liczy obecnie 1294 pozycje. W gminnym zasobie mieszkaniowym znajduje się ok. 7200 lokali mieszkaniowych. W tym roku na remonty miejskiego zasobu mieszkaniowego miasto przeznaczy prawie 4,7 mln zł, dodatkowo 5 mln zł wyniesie udział w funduszach remontowych wspólnot mieszkaniowych, których miasto jest członkiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.