PARTNER PORTALU
  • BGK

W Rybniku odzyskują odpady

  • EMM    25 czerwca 2010 - 11:16
W Rybniku odzyskują odpady

W Rybniku-Boguszowicach otwarto Zakład Przerobu Odpadów Komunalnych zbudowany przez firmę Sego. Instalacja może w ciągu roku przerobić ponad 140 tys. ton odpadów i rozwiązać na wiele lat problem gospodarki śmieciowej w tym mieście.
Docelowo wszystkie odpady z Rybnika zostaną poddane odzyskowi. Całe przedsięwzięcie kosztowało 7,5 miliona złotych, z czego 75 procent to pożyczka preferencyjna udzielona przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Uczestnicząca w uroczystym otwarciu Zakładu Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach stwierdziła, że inwestycja ta wpisuje się świetnie w tworzony właśnie model kompleksowego i zintegrowanego systemu gospodarki odpadami w całym województwie.

Dzięki tego rodzaju przedsięwzięciom coraz bardziej realne staje się dostosowanie naszej gospodarki odpadami do wymagań unijnych zakładających jeszcze w tym roku rozpoczęcie radykalnego ograniczania składowania na wysypiskach biodegradowalnych odpadów.

Rybnicki zakład od momentu uruchomienia współpracuje z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych z Katowic, który prowadzi comiesięczny monitoring i badania jakościowe oraz ilościowe odpadów na poszczególnych etapach procesu odzysku. Gwarantuje to bezpieczeństwo ekologiczne dla znajdujących się wokół zakładu osiedli domków jednorodzinnych.

Już teraz planowana jest rozbudowa Zakładu tak, aby maksymalnie ograniczyć ilość składowanych odpadów powstających w gminach Subregionu Zachodniego.

Po zbudowaniu III kwatery odpadów z zakładem odzysku odpadów budowlanych cała inwestycja będzie stanowić ważny krok w zakresie ochrony środowiska w mieście, pozwalający na zbudowanie nowoczesnego kompleksu gospodarki odpadami komunalnymi o standardach europejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kanadyjski System Zintegrowanej Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology, 2010-06-28 14:15:25

    I dobrze, byle nie isc tylko w spalanie jak to ostatnio w modzie. Spalarnie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, ene...rgii elektrycznej czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firmy te oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac Karkow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń
  • Eterno Vagabundo, 2010-06-26 02:44:33

    " Bo nasz Rybnik to Stolica, Nim się cały Kraj zachwyca, Zna go również zagranica, Bo w Rybniku fajno jest a jest. " To refren piosenki jaką w roku 1962 napisał i skomponował Pan Michalski, nauczyciel śpiewu i muzyki w Szkole Podstawowej nr 10 w Rybniku. Myśl...ę, że dopiero teraz, po niespełna pięćdziesięciu latach, ten refren, dzięki gramotnej Władzy Miasta Rybnik, zaczyna być prawdą. Oby tak dalej, a teren i okolice Rybnika będą ekologicznie i turystycznie atra- kcyjne. Panu Prezydentowi Fudalemu i jego przybocznym życzę, w tej i wielu innych sprawach, cięszących ducha sukcesów.  rozwiń