PARTNER PORTALU
  • BGK

W segregacji odpadów pomoże internetowa aplikacja

  • MIW    4 marca 2016 - 14:24
W segregacji odpadów pomoże internetowa aplikacja
Mobilną aplikację można pobrać bezpłatnie. (Fot. : mswia.gov.pl).

• Z nietypowej „ściągi” mogą korzystać mieszkańcy Poznania i sąsiednich gmin.
• Aplikacja podpowie im, gdzie wyrzucać różne rodzaje odpadów.
• Wskazówki od użytkowników pozwolą na rozbudowę i usprawnienie aplikacji.
Do jakiego pojemnika wyrzucić puste opakowanie po jogurcie? Co zrobić z zepsutą i zużytą zabawką? W jaki sposób pozbyć się gruzu po remoncie mieszkania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z segregacją odpadów, pomoże znaleźć mobilna aplikacja „Odzyskaj. Korzystaj.”

Mogą z niej korzystać mieszkańcy Poznania i sąsiednich gmin (Buk, Murowana Goślina, Czerwonak, Oborniki, Swarzędz, Kostrzyn, Pobiedziska, Kleszczewo i Suchy Las). Baza aplikacji zawiera odpady podzielone na kilka kategorii takich jak: papier i makulatura, tworzywa sztuczne, szkło, odpady zielone czy budowlane. Wystarczy w oknie wyszukiwarki wpisać określoną nazwę, by aplikacja podpowiedziała gdzie należy wyrzucić lub w jaki sposób zagospodarować daną rzecz. Opis wzbogacają praktyczne ciekawostki na temat poszczególnych odpadów.

Dzięki interaktywnej mapie i nawigacji, użytkownik może odszukać lokalizacje i dane kontaktowe punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a także apteki ze specjalnymi pojemnikami na opakowania po lekach.

Aplikację można pobrać bezpłatnie m.in. ze strony odzyskajkorzystaj.pl. Narzędzie znajduje się w fazie testów.

– Udostępniając aplikację mieszkańcom, liczymy na ich aktywny udział w jej rozbudowie i usprawnianiu. Na podstawie wskazówek od użytkowników będziemy mogli m.in. rozbudowywać bazę odpadów. Swoje sugestie można przesyłać na adres info@odzyskajkorzystaj.pl – mówi Bożena Przewoźna z poznańskiego urzędu miasta.

Aplikacja powstała w ramach kampanii edukacyjno-promocyjnej „Odzyskaj.Korzystaj” i stanowi część współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania”. Kampania towarzyszy budowie Instalacji termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Inspektor Ziro Waste, 2016-03-06 19:26:35

    Trwają próby aplikacji, która wywoła natychmiastowy alarm jeśli do pojemnika zostanie wrzucony odpad, który nie powinien trafić do niego. Jesli osoba nieospowiednio segregująca domowe śmieci będzie miała przy sobie telefon komórkowy - system sam rozpozna numer abonenta i będzie można wyciągać konse...kwencje wobec niedbałego mieszkańca. Za pierwsze przewinienie grozi trzytygodniowy obóz reedukacyjny na Malcie. Recydywiści trafią do Rawicza...  rozwiń