PARTNER PORTALU
  • BGK

W Skawinie powstanie blok gazowo-parowy

  • JL    25 czerwca 2010 - 09:02
W Skawinie powstanie blok gazowo-parowy

Inwestycja będzie największym przedsięwzięciem energetycznym w Małopolsce. Budowa bloku o mocy ponad 400 MW ruszy w pierwszej połowie 2012 r.
Celem inwestycji jest m.in. poprawienie bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz sprawności wytwarzania ciepła dla Krakowa i Skawiny. Prace nad projektem postępują dobrze. Blok zacznie działać w 2014 r.

– Przedsięwzięcie jest sukcesem naszej firmy, ale także województwa – powiedział na spotkaniu z władzami Małopolski Petr Ivanek, dyrektor CEZ Polska, firmy budującej elektrownię.

Skawina ma dogodną infrastrukturę do budowy nowych źródeł energii. Istniejące sieci kolejowe, magistrala gazowa, sieć energetyczna oraz ciepłownicza mają niebagatelne znaczenie dla umiejscowienia tutaj tej inwestycji. Jak zaznaczył burmistrz miasta Adam Najder, jedynym problemem może być transport ładunków ponadgabarytowych. Uczestnicy spotkania podkreślili, że dogodnym rozwiązaniem byłaby obwodnica.

– Zróbmy wszystko, aby przekonać rząd do przeznaczenia pieniędzy na obwodnicę – apelował członek zarządu województwa Wojciech Kozak. Zapewnił także, że zarząd i sejmik zastanowią się nad źródłami finansowania tej inwestycji.

Czeska grupa energetyczna CEZ jest właścicielem 100 proc. akcji Elektrowni Skawina, jednej z największych firm przemysłowych w mieście i jednej z większych w regionie. Zasila w ciepło Skawinę oraz zachodnią część Krakowa. Jest producentem energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z ciepłem, dostawcą pary technologicznej oraz wody pitnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.