PARTNER PORTALU
 • BGK

W śląskich miastach przybędzie eksmisji lokatorów z długami

 • wnp.pl    15 lipca 2014 - 07:47
W śląskich miastach przybędzie eksmisji lokatorów z długami

Zakład Zagospodarowania Mienia wchodzący w skład Kompanii Węglowej przystępuje do zmiany dotychczasowych zasad windykacji należności czynszowych. W kilkudziesięciu przypadkach będzie wiązało się to z przeprowadzeniem eksmisji komorniczych.
Na 113 uzyskanych przez Kompanię Węglową wyroków eksmisyjnych, w 32 przypadkach są to wyroki o eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, a 81 to wyroki o eksmisję z prawem do lokalu socjalnego. Do końca tego roku spółka planuje uruchomienie 20 procedur eksmisyjnych.

- Zdajemy sobie sprawę, iż eksmisje wiąże się niejednokrotnie z dramatami życiowymi oraz znacznym pogorszeniem standardu życia. Spółka jest jednak zmuszona do takiego kroku, ponieważ należności z tytułu zadłużenia lokatorów ZZM wraz z odsetkami sięgnęły już 61 mln zł. Rekordziści są winni ZZM z tytułu niezapłaconego czynszu ponad 200 tys. zł. Zadłużenia sięgające od 50 tys. do 100 tys. zł nie należą do rzadkości - informuje Tomasz Głogowski z biura komunikacji korporacyjnej spółki.

- Eksmisje to ostateczność i przeprowadzamy je tylko w najbardziej jaskrawych przypadkach, gdy wszystkie inne możliwości porozumienia się z najemcami zawodzą. Jednak w obecnej sytuacji, zarówno spółki, jak i branży górniczej nie możemy pozwolić, by kwota zadłużenia dalej rosła. Jesteśmy zmuszeni do opracowania nowego, bardziej skutecznego regulaminu windykacji i restrukturyzacji należności - mówi Ireneusz Sakowski, zastępca dyrektora ds. zarządzania nieruchomościami ZZM.

Jednocześnie ZZM zamierza udzielić pomocy osobom i rodzinom, które znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej i nie są w stanie spłacić w całości należności czynszowych. Aby zmotywować lokatorów do regularnego płacenia, spółka przygotował propozycję uchwały, która przewiduje umorzenie odsetek ustawowych w przypadku gdy najemca spłaci pozostała część zadłużenia jednorazowo lub w formie miesięcznych rat (maksymalnie do 24 miesięcy). Spółka prognozuje, iż dzięki propozycji umorzenia odsetek za opóźnienia w zapłacie czynszu w ciągu dwóch lat odzyska ponad 5 mln zł, umarzając odsetki w wysokości 1,7 mln zł.

Zakład Zagospodarowania Mienia administruje 3872 mieszkaniami, przejętymi po byłych spółkach węglowych, w których mieszkają byli oraz obecni pracownicy kopalń. Znajdują się one na terenie 61 gmin, głownie jednak na terenie Bytomia, Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej i Rybnika.

ZZM informuje, że ściągalność czynszów jest na dobrym poziomie i sięga 80 proc. Niestety 20 proc. najemców ma kłopoty z regularnymi płatnościami. W każdym jednak przypadku spółka szczegółowo bada sytuację, która powoduje, że lokatorzy nie płacą za mieszkania. Jeśli okazuje się, że zadłużenie nastąpiło na skutek nieszczęśliwego wypadku, choroby lub utraty pracy, spółka pomaga lokatorom rozkładając należność na raty lub czasowo zawieszając płatności.

Czytaj też: Eksmisja im niestraszna 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Eterno Vagabundo, 2014-07-24 06:15:33

  I znów się powiększy Ten " Krąg Wyklętych ", Spod wszelkiej pieczy I prawa wyjętych. SZANOWNA WŁADZO ! Czy Ty to czujesz ? Może Ty na groźną Psychozę chorujesz ???
 • A tak pytam, 2014-07-16 12:03:25

  Do glews: Co należy robić z wrogami Poslki i Polaków będących na terenie RP?
 • glews, 2014-07-16 11:58:00

  Gdybym był wrogiem Polaki i Polaków niszczyłbym każdy przejaw ich życia, sukcesu i bezpieczeństwa: preferowałbym eksmisje, samobójstwa i eutanazję! Rozpowszechniał dezinformacje i kłamstwa, a także otwierałbym punkty sprzedające alkohol, środki odurzające, tak by doprowadził do ogólnej depopulacji i... zagłady tej zbieraniny różnego rodzaju niewolników, bezradnych życiowo!  rozwiń