PARTNER PORTALU
  • BGK

W sobotę ruszy kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju

  • PAP    16 października 2013 - 12:44
W sobotę ruszy kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju

Zawarto porozumienie w sprawie kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju. Wyciąg ruszy w najbliższą sobotę 19 października br. i będzie czynny przez cały sezon zimowy 2013/2014.
Samorządowcy Świeradowa Zdroju porozumieli się ze spółką Ski&Sun, należącą do Sobiesława Zasady, która jest właścicielem kolei gondolowej. Dzięki temu wyciąg, będący jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy, znów zacznie wozić turystów.

Na początku października kolej gondolowa została zamknięta, mimo prowadzonych już negocjacji z samorządami Świeradowa Zdroju i Mirska, na terenie których ona się znajduje. Ponieważ przynosiła duże straty, jeszcze w sierpniu przedstawiciele spółki Ski&Sun zażądali m.in. zwolnienia z podatków, wykupienia sieci wodociągowej wybudowanej przez spółkę oraz części udziałów przez gminę Świeradów Zdrój. W przeciwnym wypadku grozili całkowitym zamknięciem kolei.

Jak powiedział w środę burmistrz Świeradowa Zdroju Roland Marciniak, po przeprowadzonych negocjacjach udało się podpisać porozumienie.

"Zgodziliśmy się na zwolnienie spółki Ski&Sun z podatków lokalnych związanych z prowadzoną tu działalnością oraz na wykupienie wybudowanej przez nią sieci wodno-kanalizacyjnej za blisko 2,5 mln zł. Firma ta przekaże też gminie tereny, które wcześniej wydzierżawiła na 25 lat. Zobowiązaliśmy się też do sporządzenia dokumentacji technicznej drugiej trasy kolei, która ma tu powstać w ciągu najbliższych dwóch lat. W sumie przez najbliższe dwa lata wesprzemy inwestora kwotą około 3 mln zł" - zaznaczył Marciniak.

Wszelkie obciążenia z tytułu uruchomienia kolei gondolowej wzięła na siebie gmina Świeradów Zdrój, gdyż samorządowcy z Mirska nie chcieli się na nie zgodzić.

"Ustępstwa te były konieczne, gdyż nie możemy sobie pozwolić na zamknięcie kolei gondolowej. Dużo już w nią zainwestowaliśmy, ale przede wszystkim jest ona dźwignią rozwojową dla naszego miasta. Dzięki niej nasi mieszkańcy mają pracę, a okoliczne przedsiębiorstwa mogą zarabiać, gdyż przyciąga ona wielu turystów" - powiedział Marciniak.

Spółka Ski&Sun oczekiwała również wpłat od miejscowych hotelarzy w wysokości 1 proc. wartości ich rocznych obrotów na wspólny fundusz promocyjny. Na to jednak się nie zgodzili. Podjęli natomiast decyzję o stworzeniu lokalnej organizacji turystycznej, na której działalność będą się wspólnie składać. Z jej środków będzie finansowana kampania promocyjna Świeradowa Zdroju i kolei gondolowej. Do tego projektu dołączy się również gmina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.