PARTNER PORTALU
 • BGK

W Starachowicach chcą zbudować spalarnię odpadów. Mieszkańcy na "nie"

 • pt    22 listopada 2016 - 11:21
W Starachowicach chcą zbudować spalarnię odpadów. Mieszkańcy na "nie"
Instalacja w Niemczech na której chcą się wzrorować w Starachowicach (fot.zectar.com.pl)

• Trwają konsultacje w sprawie budowy spalarni odpadów w Starachowicach.
• W nowej kotłowni spalane miałyby być także osady z oczyszczalni ścieków.
• Większość mieszkańców jest zdecydowanie przeciwna budowie takiej instalacji.
Starachowicki Zakład Energetyki Cieplnej planuje przebudowę jednej ze swoich kotłowni i zmianę sposobu ogrzewania miasta. Firma chce zamontować instalację do spalania odpadów, które obecnie trafiają na wysypisko śmieci: szmat, papierów i niektórych plastików – pisze portal starachowice.naszemiasto.pl.

W nowej kotłowni spalane miałyby być także osady z oczyszczalni ścieków w Starachowicach, które obecnie wywożone są na pola. Rocznie w kotłowni spalane ma być około 22 tysięcy ton takich odpadów.

Zakład Energetyki Cieplnej chce po zaskoczonej inwestycji uzyskiwać w ten sposób 45 procent ciepła. Dodatkowo w ciepłowni ma być produkowany prąd.

Czytaj: Spalarnie tracą rządowe poparcie

Mieszkańcy są jednak przeciwni, boją się, że w mieście będzie śmierdzieć.

- Instalacja będzie budowana w nowoczesnej technologii. Normy emisji są bardzo surowe. Jeśli zdarzyłoby się, że norma zostanie przekroczona, to instalacja automatycznie się wyłączy - usłyszeli obecni na konsultacjach od Jerzego Miśkiewicza, wiceprezydenta Starachowic.

Jak tłumaczy spóła rozwiązanie, które ma szansę być zrealizowane w Starachowicach, zakłada budowę instalacji pozwalającej uzyskać moc cieplną z paliwa alternatywnego w postaci odpadów i osadów ściekowych o wartości ok. 13MW.

Energia z odpadów zostanie zagospodarowana w instalacji kogeneracyjnej z turbiną ORC, mogącej dostarczyć jednocześnie ciepło o mocy 7,83 MWt i energię elektryczną o mocy nominalnej 1,86 MWel.

Czytaj też: Bez wsparcia kogeneracji polska energetyka wiele traci

Technologia ITPOK odpowiada wymogom najlepszej dostępnej techniki (ang. BAT) zawartym w dyrektywie 2010/75/UE203 i jest technologią sprawdzoną w kilku pracujących instalacjach.

Wielkość i moc planowanego w Starachowicach ITPOK dobrano tak aby zagospodarować całość lokalnie dostępnych odpadów komunalnych i osadów ściekowych oraz zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie na ciepło i potrzeby centralnej ciepłej wody (c.c.w) z sieci ciepłowniczej w Starachowicach o mocy od 4,5MWt do 7,8 MWt.

Zakład dodaje, że odpady komunalne ze składowisk w Janiku i Janczycach będą na bieżąco dostarczane do ITPOK w odpowiednio do tego przystosowanych i szczelnie zabezpieczonych kontenerach i pozostaną w nich aż do momentu wykorzystania w procesie produkcji ciepła. Zakłada się, że dziennie będą dostarczane 4 kontenery z odpadami.

Zarząd ZEC Starachowice dodaje, że konsultował zagadnienia techniczne i te dotyczące bezpieczeństwa z naukowcami z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz z innymi ośrodkami naukowymi jak również autorytetami w tej dziedzinie zarówno w Polsce jak i Niemczech oraz Szwajcarii.

- Planowana budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów ma co do zasady służyć mieszkańcom miasta. Zarządowi ZEC, mino iż jest przekonany o słuszności i potrzebie realizacji ITPOK, zależy jednak aby mieszkańcy miasta byli rzetelnie i uczciwie informowani o wszystkich zaletach i wadach projektu. Z pewnością nie byłoby z korzyścią dla samych mieszkańców gdyby z powodu niezrozumienia lub podsycania nieuzasadnionych obaw odrzucili dobry projekt – kieruje apel do mieszkańców zarząd ZEC.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • tr32, 2017-07-30 18:13:10

  Do f: zgadzam sie to dobre rozwiązanie i nowe miejsca pracy, w całej UE buduje sie spalarnie smieci !
 • f, 2017-06-07 21:49:53

  Do POLAK- OBYWATEL: przestan siac ferment, w Niemczech jest mnóstwo spalarni śmieci i nikt nie placze
 • Podatnik-Wyborca, 2016-11-23 22:58:35

  Do Bogdan Sedler: Ogromne gratulacje za odważne działania Pana Sedlera i Fundacji Naukowo -Techniocznej "Gdańsk".Tacy ludzie,broniący interesów mieszkańców nie mogą działać w osamotnieniu. Gdzie inne instytucje,uczelnie wyższe,gdzie działania naszych posłów,europosłów,którzy musza bron...ić Obywateli przed szkodliwymi dla zdrowia i życia inwestycjami. Musimy mieć pełną informację o zagrożeniach środowiskowych!!  rozwiń