PARTNER PORTALU
  • BGK

W Starym Kurowie opłaty za wywóz śmieci były za wysokie

  • PAP    14 marca 2014 - 14:42
W Starym Kurowie opłaty za wywóz śmieci były za wysokie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. unieważnił uchwałę Rady Gminy Stare Kurowo w sprawie wysokości opłat za wywóz śmieci. Wyrok jest efektem interwencji prokuratury, która uznała, że stawki są za wysokie. Jej zdanie podzielił sąd.
O wyroku poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Dariusz Domarecki.

Uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia jej stawki na terenie gminy Stare Kurowo zaskarżyła Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Krajeńskich. Prokurator zakwestionował m.in. sposób wyliczenia przez radę gminy kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami oraz kryteria, w oparciu o które ustalono wysokość miesięcznych opłat za ich wywóz.

W przypadku Starego Kurowa opłata liczona była w cyklu miesięcznym od osoby - za śmieci segregowane w wysokości 10 zł, natomiast w przypadku braku segregacji 15 zł.

"Prokurator argumentował, iż dokonana przez gminę kalkulacja jest całkowicie dowolna, nie poprzedzona wynikami wcześniejszego przetargu na wywóz odpadów, a podane w niej wysokości kwot nie poddają się żadnej kontroli" - wyjaśnił Domarecki.

Po weryfikacji dokonanej przez prokuraturę okazało się, że opłaty za wywóz śmieci są zbyt wysokie, co powoduje, że mieszkańcy płacą więcej niż wynika z rzeczywistego kosztu funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy.

"W świetle obowiązujących przepisów opłaty za wywóz odpadów nie mają stanowić dodatkowego dochodu dla gminy, a wyłącznie pokrywać koszty gospodarowania odpadami, dlatego też przerzucanie na mieszkańców kosztów np. zatrudnienia dodatkowych pracowników w urzędzie, bez rzetelnego uzasadnienia, nie powinno mieć miejsca" - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że po wyroku WSA Rada Gminy Stare Kurowo musi na nowo zająć się sprawą i uchwalić nową uchwałę regulująca ceny i zasady odbioru śmieci od mieszkańców gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.