PARTNER PORTALU
  • BGK

W Starym Lesie powstał Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych

  • PAP    27 sierpnia 2012 - 18:13
W Starym Lesie powstał Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych

W Starym Lesie (Pomorskie) w poniedziałek uroczyście oddano do użytku Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych. Nowoczesny zakład obsługuje południową część woj. pomorskiego. Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy 20 gmin.
Zakład działa od początku sierpnia. Jego wydajność, przy założeniu pracy 5 dni w tygodniu na dwie zmiany robocze, wynosi ok. 60-65 tys. ton na rok. Dziennie do zakładu utylizacji trafia ok. 200 ton odpadów.

Prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie, Piotr Kołakowski powiedział, że zakład swoim zasięgiem obejmie ponad 190 tys. osób mieszkających w powiecie starogardzkim oraz w sześciu gminach powiatu kościerskiego i w jednej gminie w powiecie gdańskim. Do tej pory na tym terenie istniało 11 składowisk.

"Dziesięć składowisk zostało już zamkniętych i będzie poddawanych rekultywacji" - dodał.

Zgodnie z unijnymi przepisami powinny być one zlikwidowane do końca 2009 r.

Kołakowski poinformował, że dzięki nowoczesnemu zakładowi na składowisko trafia tylko 30 proc. dostarczanych odpadów. Pozostałe 70 proc., dzięki liniom sortowniczym i kompostującym, jest odzyskiwane i przetwarzane. "Po funkcjonowaniu przez prawie miesiąc wiemy już, że te wartości są zachowane" - wyjaśnił.

Do utrzymywania ptactwa w bezpiecznej odległości od zakładu utylizacji wykorzystywane są sokoły.

"Chcemy doprowadzić do tego, żeby w rejonie składowiska nie było w ogóle ptaków" - tłumaczy. Wyjaśnia, że do takich działań obligują przepisy.

W zakładzie pracuje 65 osób, głównie z okolicznych wsi. Budowa zakładu kosztowała ponad 115 mln zł, z czego ponad 70 mln zł (75 proc.) pochodzi z Funduszu Spójności. Pozostałą kwotę stanowiły środki własne powiatu oraz pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Zakład położony jest w pobliżu wsi Stary Las, najmniejszej miejscowości na terenie gminy wiejskiej Starogard Gdański; zajmuje ponad 25 ha terenu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.