W Starym Lesie powstał Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych

W Starym Lesie (Pomorskie) w poniedziałek uroczyście oddano do użytku Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych. Nowoczesny zakład obsługuje południową część woj. pomorskiego. Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy 20 gmin.
W Starym Lesie powstał Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych

Zakład działa od początku sierpnia. Jego wydajność, przy założeniu pracy 5 dni w tygodniu na dwie zmiany robocze, wynosi ok. 60-65 tys. ton na rok. Dziennie do zakładu utylizacji trafia ok. 200 ton odpadów.

Prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie, Piotr Kołakowski powiedział, że zakład swoim zasięgiem obejmie ponad 190 tys. osób mieszkających w powiecie starogardzkim oraz w sześciu gminach powiatu kościerskiego i w jednej gminie w powiecie gdańskim. Do tej pory na tym terenie istniało 11 składowisk.

"Dziesięć składowisk zostało już zamkniętych i będzie poddawanych rekultywacji" - dodał.

Zgodnie z unijnymi przepisami powinny być one zlikwidowane do końca 2009 r.

Kołakowski poinformował, że dzięki nowoczesnemu zakładowi na składowisko trafia tylko 30 proc. dostarczanych odpadów. Pozostałe 70 proc., dzięki liniom sortowniczym i kompostującym, jest odzyskiwane i przetwarzane. "Po funkcjonowaniu przez prawie miesiąc wiemy już, że te wartości są zachowane" - wyjaśnił.

Do utrzymywania ptactwa w bezpiecznej odległości od zakładu utylizacji wykorzystywane są sokoły.

"Chcemy doprowadzić do tego, żeby w rejonie składowiska nie było w ogóle ptaków" - tłumaczy. Wyjaśnia, że do takich działań obligują przepisy.

W zakładzie pracuje 65 osób, głównie z okolicznych wsi. Budowa zakładu kosztowała ponad 115 mln zł, z czego ponad 70 mln zł (75 proc.) pochodzi z Funduszu Spójności. Pozostałą kwotę stanowiły środki własne powiatu oraz pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Zakład położony jest w pobliżu wsi Stary Las, najmniejszej miejscowości na terenie gminy wiejskiej Starogard Gdański; zajmuje ponad 25 ha terenu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE