PARTNER PORTALU
  • BGK

W stolicy wyjechał tramwaj dwukierunkowy

  • PAP    15 października 2012 - 12:59
W stolicy wyjechał tramwaj dwukierunkowy

Na ulice Warszawy wyjechał tramwaj dwukierunkowy, który ma dwie kabiny motorniczego i drzwi po obu stronach wagonu, dlatego do zawracania nie potrzebuje pętli
To pierwszy pojazd tego rodzaju w stolicy od 1975 r. Tramwaj dwukierunkowy Swing Duo dzisiaj kursuje na linii 1; później pojazd będzie wozić pasażerów na różnych liniach po północnych dzielnicach Warszawy.

Docelowo będzie obsługiwał trasę prowadzącą przez most Marii Skłodowskiej-Curie, którym tramwaje pojadą prawdopodobnie na początku 2013 roku.

Tramwaje dwukierunkowe mogą być wykorzystywane na trasach, gdzie niemożliwe jest zawrócenie na pętli, czyli np. podczas remontów torowiska.

W najbliższych dniach na tory wyjedzie kolejnych pięć tramwajów dwukierunkowych. W toku jest przetarg na 45 takich pojazdów z możliwością ograniczenia ich liczby do 30 w przypadku nieuzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.

Tramwaje dwukierunkowe są niskopodłogowe i klimatyzowane; w każdym pojeździe znajdują się dwa automaty biletowe, monitoring wizyjny całego wnętrza części pasażerskiej, monitory LCD. Tramwaje mają 30,12 m długości, zdolność przewozową 200 osób, w tym 28 na miejscach siedzących.

Tramwaje dwukierunkowe przez most Marii Skłodowskiej-Curie będą dojeżdżać do ul. Myśliborskiej – nie będzie tam pętli, gdyż planowo torowisko ma prowadzić dalej – ul. Światowida – aż do os. Winnica.

Mostem Skłodowskiej-Curie, który łączy Białołękę z Bielanami, samochody mogą jeździć od marca, a od września także wiaduktem nad ul. Modlińską. Budowy części tramwajowej nie zakończono w terminie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • Pan Baryłko, 2012-10-15 14:28:57

    Do 00982: Jak byś miał trochę więcej lat, to byś mógł poczytać i dowiedzieć się, że takie tramwaje na Śląsku jeżdżą i że to jest bardzo nowoczesne rozwiązanie sprawdzające się doskonale w wielu miejscach, zwłaszcza podczas remontów sieci. Być może jesteś przyzwyczajony, że jak nie ma dojazdu do pętl...i to tramwaj nie kursuje w ogóle, ale na Śląsku rozwiązuje się to inaczej.  rozwiń
  • 00982, 2012-10-15 13:23:05

    Pamietam, jak miałem kilka lat to u mojej babci na slasku taki jeżdził. Czyli cofamy się!!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: