PARTNER PORTALU
  • BGK

W Suwałkach będzie oficer od ścieżek rowerowych?

  • Suwalki24.pl    13 marca 2015 - 10:47
W Suwałkach będzie oficer od ścieżek rowerowych?

Spotkaniu mieszkańców suwalskiego os. Północ I z prezydentem Suwałk (fot.suwalki24.pl)

Apel o utworzenie stanowiska oficera od ścieżek rowerowych w suwalskim ratuszu lub straży miejskiej padł na spotkaniu mieszkańców suwalskiego os. Północ I z prezydentem Suwałk.




W pierwszej po wyborach otwartej, trwającej prawie trzy godziny dyskusji o problemach miasta i osiedla zwanego „suwalską sypialnią” udział wzięło ok. 50 osób, w tym miejscy urzędnicy i kilkoro radnych.

Priorytety władz miasta na najbliższe lata przedstawił prezydent Czesław Renkiewicz, a są to:

* rozwój gospodarczy, którego szczegóły znajdą się w Programie Rozwoju Przedsiębiorczości do roku 2020;

* poprawa infrastruktury technicznej i drogowej, społecznej, oświatowej i sportowej;

* tworzenie warunków do powrotu do Suwałk ludzi młodych, kończących studia (nowe miejsca pracy z wyższym wynagrodzeniem, budownictwo mieszkaniowe na wynajem, rozwój szkolnictwa zawodowego, rozwój Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej;

* lepsze warunki do życia dla ludzi starszych (Kluby Seniora, opieka geriatryczna i paliatywna, więcej miejsc w DPS.

Do najważniejszych zadań inwestycyjnych na os Północ I, zastępca prezydenta Łukasz Kurzyna, zaliczył m.in.:

* przebudowę ulic Młynarskiego (trwa) i Nowomiejskiej (poszerzenie jezdni, nowe miejsca parkingowe)

* zagospodarowanie terenów za aquparkiem

* budowa dwóch boisk przy ZS nr 9 (od strony zachodniej), z poprawą bezpieczeństwa uczniów placówki,

* działania na rzecz ograniczenia emisji CO2 poprzez wspieranie właścicieli domków jednorodzinnych zainteresowanych podłączeniem d miejskiej sieci ciepłowniczej.

W czasie dyskusji mieszkańcy apelowali o uporządkowanie przebiegu i oznaczeń ścieżek rowerowych (sugestia powołania oficera od ścieżek rowerowych przy ratuszu lub straży miejskiej), zapisanie w przetargach inwestycyjnych „preferencji zatrudnienia” (w charakterze podwykonawcy) suwalskich firm, wydłużenia pracy straży miejskiej na godziny nocne (najwięcej zdarzeń ma miejsce między godz. 22.00 i 3.00).

Zdaniem młodych uczestników dyskusji władze miasta chętnie i dużo mówią o potrzebie powrotu wykształconych młodych suwalczan w rodzinne strony, ale na mówieniu się kończy. Jako przykład podano ogłoszenia o konkursach na stanowiska urzędnicze, w których znajduje się zapis wymagający od kandydata kilkuletniego stażu pracy.

- A kiedy i gdzie ten staż mamy zdobyć? – pytali młodzi suwalczanie?

Padło też pytanie dotyczące poseł PO i dyrektora SOK Bożeny Kamińskiej - Dlaczego władze miasta tolerują na stanowisku dyrektorskim osobę, która bierze pieniądze i nie pracuje?

- Sugerowałem, żeby pani dyrektor wzięła urlop bezpłatny, na co usłyszałem, że jak wygra wybory to taki urlop weźmie – odpowiedział prezydent Renkiewicz.

Jak poinformował prezydent władze Fabryki Mebli Forte pod rozbudowę zakładu w Suwałkach chcą kupić 21 ha gruntów sąsiadujących z obecnym zakładem od strony Okuniowca, należących do prywatnych właścicieli.

Po raz kolejny wróciła sprawa Gitary na rondzie „Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej” (Pułaskiego – Armii Krajowej). Jak poinformował prezydent Renkiewicz na najbliższej sesji Rady Miejskiej rozpatrzony zostanie wniosek o przeniesienie nazwy Rondo Pa mieci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r” na nowozbudowane rondo pomiędzy ulicami Reja i Armii Krajowej. „Gitara” pozostanie na swoim miejscu, ale na rondzie które „czasowo” nie będzie miało swojej nazwy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2015-03-15 23:26:59

    Miasto powinno powołać osobę koordynującą działania na rzecz poprawy warunków ruchu pieszego i rowerowego - a nie "urzędnika od ścieżek rowerowych". Ruch rowerów może się odbywać legalnie po jezdniach, a nie tylko po specjalnie tworzonych dla nich trasach wydzielanych kosztem chodnika....  rozwiń