W Suwałkach będzie oficer od ścieżek rowerowych?

Apel o utworzenie stanowiska oficera od ścieżek rowerowych w suwalskim ratuszu lub straży miejskiej padł na spotkaniu mieszkańców suwalskiego os. Północ I z prezydentem Suwałk.
W Suwałkach będzie oficer od ścieżek rowerowych?
Spotkaniu mieszkańców suwalskiego os. Północ I z prezydentem Suwałk (fot.suwalki24.pl)

W pierwszej po wyborach otwartej, trwającej prawie trzy godziny dyskusji o problemach miasta i osiedla zwanego „suwalską sypialnią” udział wzięło ok. 50 osób, w tym miejscy urzędnicy i kilkoro radnych.

Priorytety władz miasta na najbliższe lata przedstawił prezydent Czesław Renkiewicz, a są to:

* rozwój gospodarczy, którego szczegóły znajdą się w Programie Rozwoju Przedsiębiorczości do roku 2020;

* poprawa infrastruktury technicznej i drogowej, społecznej, oświatowej i sportowej;

* tworzenie warunków do powrotu do Suwałk ludzi młodych, kończących studia (nowe miejsca pracy z wyższym wynagrodzeniem, budownictwo mieszkaniowe na wynajem, rozwój szkolnictwa zawodowego, rozwój Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej;

* lepsze warunki do życia dla ludzi starszych (Kluby Seniora, opieka geriatryczna i paliatywna, więcej miejsc w DPS.

Do najważniejszych zadań inwestycyjnych na os Północ I, zastępca prezydenta Łukasz Kurzyna, zaliczył m.in.:

* przebudowę ulic Młynarskiego (trwa) i Nowomiejskiej (poszerzenie jezdni, nowe miejsca parkingowe)

* zagospodarowanie terenów za aquparkiem

* budowa dwóch boisk przy ZS nr 9 (od strony zachodniej), z poprawą bezpieczeństwa uczniów placówki,

* działania na rzecz ograniczenia emisji CO2 poprzez wspieranie właścicieli domków jednorodzinnych zainteresowanych podłączeniem d miejskiej sieci ciepłowniczej.

W czasie dyskusji mieszkańcy apelowali o uporządkowanie przebiegu i oznaczeń ścieżek rowerowych (sugestia powołania oficera od ścieżek rowerowych przy ratuszu lub straży miejskiej), zapisanie w przetargach inwestycyjnych „preferencji zatrudnienia” (w charakterze podwykonawcy) suwalskich firm, wydłużenia pracy straży miejskiej na godziny nocne (najwięcej zdarzeń ma miejsce między godz. 22.00 i 3.00).

Zdaniem młodych uczestników dyskusji władze miasta chętnie i dużo mówią o potrzebie powrotu wykształconych młodych suwalczan w rodzinne strony, ale na mówieniu się kończy. Jako przykład podano ogłoszenia o konkursach na stanowiska urzędnicze, w których znajduje się zapis wymagający od kandydata kilkuletniego stażu pracy.

- A kiedy i gdzie ten staż mamy zdobyć? – pytali młodzi suwalczanie?

Padło też pytanie dotyczące poseł PO i dyrektora SOK Bożeny Kamińskiej - Dlaczego władze miasta tolerują na stanowisku dyrektorskim osobę, która bierze pieniądze i nie pracuje?

- Sugerowałem, żeby pani dyrektor wzięła urlop bezpłatny, na co usłyszałem, że jak wygra wybory to taki urlop weźmie – odpowiedział prezydent Renkiewicz.

Jak poinformował prezydent władze Fabryki Mebli Forte pod rozbudowę zakładu w Suwałkach chcą kupić 21 ha gruntów sąsiadujących z obecnym zakładem od strony Okuniowca, należących do prywatnych właścicieli.

Po raz kolejny wróciła sprawa Gitary na rondzie „Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej” (Pułaskiego – Armii Krajowej). Jak poinformował prezydent Renkiewicz na najbliższej sesji Rady Miejskiej rozpatrzony zostanie wniosek o przeniesienie nazwy Rondo Pa mieci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r” na nowozbudowane rondo pomiędzy ulicami Reja i Armii Krajowej. „Gitara” pozostanie na swoim miejscu, ale na rondzie które „czasowo” nie będzie miało swojej nazwy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Miasto powinno powołać osobę koordynującą działania na rzecz poprawy warunków ruchu pieszego i rowerowego - a nie "urzędnika od ścieżek rowerowych". Ruch rowerów może się odbywać legalnie po jezdniach, a nie tylko po specjalnie tworzonych dla nich trasach wydzielanych kosztem chodnika.... rozwiń

Aktywna Mobilność, 2015-03-15 23:26:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE