PARTNER PORTALU
  • BGK

W świętokrzyskim powstaje gazociąg

  • PAP    3 października 2013 - 12:39
W świętokrzyskim powstaje gazociąg

Polska Spółka Gazownictwa zaprezentowała w czwartek w Węgleszynie (Świętokrzyskie) szczegóły dot. zaopatrzenia w gaz siedmiu gmin w zachodniej część województwa. Inwestycja będzie kosztowała 79 mln zł.
Dzięki inwestycji dostęp do sieci gazowej uzyskają m.in. dwa miasta położone na zachód od Kielc - Włoszczowa oraz Małogoszcz. Obecnie prace budowlane trwają m.in. w okolicach Węgleszyna w powiecie jędrzejowskim.

Jak wyjaśnił dziennikarzom dyrektor tarnowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Banaś, jedna nitka gazociągu przebiegać będzie od Jędrzejowa do Węgleszyna, tam nastąpi rozdzielenie instalacji na dwie odnogi. Pierwsza zostanie poprowadzona w kierunku północno-wschodnim do Małogoszcza i dalej m.in. do miejscowości Bukowa, druga zaś w kierunku północno-zachodnim do Włoszczowy.

Czytaj tez: Gazociąg Włocławek-Gdynia uruchomiony

W ramach inwestycji powstanie m.in. gazociąg wysokiego ciśnienia o długości 43,5 km oraz średniego ciśnienia, liczący łącznie 35,1 km. Planowana jest także budowa stacji redukcyjno-pomiarowych dla Włoszczowy (w Woli Wiśniowej) oraz Małogoszcza, a także stacje pomiarowe dla dużych odbiorców - Zakładu Nordkalk w Miedziance (pow. kielecki) oraz zakładów wapienniczych Lhoist Bukowa (pow. włoszczowski).

Prace pierwszego etapu inwestycji - czyli budowy głównej sieci mają zakończyć się jesienią 2014 roku. Drugi etap, dotyczący rozbudowy sieci rozdzielczej w gminach Małogoszcz i Włoszczowa, ma potrwać do końca czerwca 2015 roku.

Jak zapewnił podczas konferencji prasowej dyrektor zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Kielcach Józef Katra, inwestycja prowadzona jest z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Budowa gazociągu jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość tej inwestycji to 79 mln zł, z czego 28 mln zł będzie pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • SWAT, 2013-10-03 22:50:13

    Oj ,zdali sobie sprawę,zdali...
  • keson, 2013-10-03 14:51:43

    ostatnio bardzo długo trzeba przy tym pracować, chyba ludzie zdają sobie z tego sprawę?