PARTNER PORTALU
  • BGK

W sześć minut na gdański stadion

  • PAP    30 kwietnia 2012 - 17:14
W sześć minut na gdański stadion

W niespełna sześć minut będzie można dojechać specjalnym pociągiem z Gdańska Głównego na nowy przystanek Gdańsk - Stadion Expo, który położony jest przy stadionie PGE Arena Gdańsk. Po raz pierwszy kibice pojadą tą linią 3 maja z okazji meczu Lechii z Legią.
Podczas UEFA Euro 2012 pociągi będą kursować cztery godziny przed oraz trzy godziny po każdym spotkaniu. Składy złożone z dziewięciu wagonów mają odjeżdżać z Gdańska Głównego co 12 minut i bez zatrzymywania trasę pięciu kilometrów pokonają w niespełna sześć minut. Jednorazowo każdym pociągiem, który na tym odcinku rozwija prędkość 80 km/godz., będzie mogło pojechać 1500 osób.

Czytaj też: Lotniska na Euro gotowe - gorzej z drogami i koleją

Po raz ostatni pociąg pasażerski pokonał tę trasę w kwietniu 2005 roku. Ze względu na rozgrywane w Gdańsku piłkarskie mistrzostwa Europy postanowiono zmodernizować starą kolejową linię i zbudować położony tuż przy PGE Arenie Gdańsk nowy przystanek Gdańsk - Stadion Expo.

"Na tę inwestycję wydano ponad osiem milionów złotych. W infrastrukturę torową trzeba było zainwestować 6,1 miliona złotych, natomiast przystanek kosztował 2,1 miliona. W tym ostatnim wydatku z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. partycypowało miasto Gdańsk, które dołożyło milion złotych" - wyjaśnił zastępca dyrektora ds. technicznych PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni Leszek Lewiński.

"Dzięki temu Szybka Kolej Miejska wróciła na swoje historyczne tory. 4 marca 1951 roku pierwszy skład SKM wyjechał właśnie na tę trasę, a dopiero później zaczął obsługiwać linię Gdańsk - Sopot - Gdynia. Nie ma lepszego i szybszego środka transportu, dzięki któremu można dotrzeć z Gdańska Głównego na stadion. Samochodem w godzinach szczytu pokonanie tego odcinka może zająć nawet godzinę, tymczasem my dotarliśmy w niespełna sześć minut, a można nawet krócej" - dodał dyrektor ds. przewozów Szybkiej Kolei Miejskiej Bartłomiej Buczek, który razem z przedstawicielami mediów pojechał w poniedziałek na PGE Arenę Gdańsk.

"To była próba generalna przed premierą, która będzie miała miejsce w czwartek przy okazji ligowego meczu Lechii Gdańsk z Legią Warszawa. Wtedy po raz pierwszy tą trasą pojadą kibice obu zespołów. Z uwagi na ich wygodę i bezpieczeństwo, na peronie przy każdych drzwiach pojawią się tzw. +upychacze+, którzy będą kierować ruchem pasażerów i usprawnią wsiadanie do wagonów" - dodał Buczek.

Nie wiadomo natomiast, kto zostanie operatorem tej linii podczas UEFA Euro 2012. Wszystko wyjaśni się 7 maja, kiedy Zakład Transportu Miejskiego w Gdańsku ogłosi wyniki przetargu na świadczenie kolejowych przewozów pasażerskich w czterech dniach meczowych na linii komunikacyjnej Gdańsk Główny - Gdańsk Stadion-Expo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.