PARTNER PORTALU
  • BGK

W Toruniu bilet przez komórkę

  • GK    3 stycznia 2013 - 12:29
W Toruniu bilet przez komórkę

Za bilet na tramwaj czy autobus miejski w Toruniu można zapłacić za pomocą telefonu komórkowego. Toruń jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie za pomocą systemu moBILET będzie można kupić także bilet miesięczny.
W czwartek, 3 stycznia 2013 r., prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w tej sprawie umowę z firmą moBILET, którą reprezentował dyrektor Andrzej Ankudo-Jankowski.

- Zakup biletów możliwy jest od dzisiaj. Warto pamiętać, że nie jest to w naszym mieście pierwsza tego typu usługa. Od 1 kwietnia 2009 r. za pomocą systemu moBILET można wnosić opłaty za miejsce do parkowania - mówi prezydent Michał Zaleski.

System moBILET działa już w innych miastach, np. Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie, Łodzi czy Trójmieście. Toruń jest jednak pierwszym miastem, gdzie za pomocą tego systemu będzie możliwy zakup biletów miesięcznych. Mogą to być miesięczne ważne na wszystkie lub na jedną linię, normalne i ulgowe. Za pomocą sms-a nabyć będzie można także oczywiście bilety jednorazowe i krótkookresowe.

- To prosta operacja. Najpierw należy zarejestrować się w systemie moBILET przez internet lub wysłać sms-a o treści MOBILET. Koszt to 50gr + VAT. Otrzymamy dwa sms-y zwrotne: pierwszy z loginem i hasłem, drugi z linkiem do pobrania darmowej aplikacji moBILET. Następnie należy zainstalować w telefonie komórkowym aplikację i zasilić elektroniczną portmonetkę - wyjaśnia dyrektor firmy moBILET, Andrzej Ankudo-Jankowski.

Dokonując zakupu należy uruchomić aplikację w telefonie komórkowym i wybrać odpowiedni bilet z wyświetlanej w telefonie listy. Zakupiony bilet widoczny jest na ekranie telefonu i zawiera m.in. datę, godzinę, nr linii, nr boczny wozu, itd. W trakcie kontroli pasażer okazuje kontrolerowi bilet wyświetlany na ekranie telefonu komórkowego.

W czasie podpisywania umowy prezydent Michał Zaleski wypróbował aplikację i kupił bilet za pomocą telefonu komórkowego.

- To duże ułatwienie dla pasażerów, które w znaczny sposób poprawi jakość podróżowania w grodzie Kopernika - powiedział prezydent Zaleski. - Mam nadzieję, że torunianie szybko przekonają się do takiego sposobu zakupu biletów.

Firma moBILET została wybrana w drodze zamówienia publicznego do 14 tys. euro. Jej wynagrodzenie jest prowizyjne i wynosi odpowiednio: 3,5 proc. od wielkości miesięcznej sprzedaży biletów jednorazowych i krótkookresowych oraz 2cproc. od wielkości miesięcznej sprzedaży biletów miesięcznych. Plus VAT. Dla porównania, wysokość rabatu udzielana podmiotom gospodarczym (np. kioski) przy zakupie biletów jednorazowych wynosi 4,86 proc.

Toruń nie ponosi żadnych kosztów związanych z wdrożeniem i utrzymaniem systemu moBILET. Koszty ponoszone przez pasażera to - w przypadku aktywacji sms-em - jednorazowy koszt wysłania smsa aktywacyjnego (50gr + VAT). Do tego oczywiście cena zakupionego biletu i koszt jego przesłania biletu (połączenie internetowe - zależy od umowy jaką posiada pasażer z operatorem telefonii komórkowej).

Jak informuje toruński magistrat, aby zawiadomić pasażerów o ułatwieniu, w kasach Miejskiego Zakładu Komunikacji dostępne będą ulotki, a we wszystkich pojazdach i na wiatach przystankowych umieszczone zostaną naklejki informacyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • golobek, 2013-01-06 14:36:13

    Wszystko fajnie i pięknie ale jak będzie wyglądać kontrola w autobusie? Mam wyciągać telefon, włączać aplikację i pokazywać kanarowi?