PARTNER PORTALU
  • BGK

W Toruniu prezydent chce wprowadzić opłaty za śmieci liczone "od głowy"

  • PAP    7 grudnia 2012 - 17:00
W Toruniu prezydent chce wprowadzić opłaty za śmieci liczone "od głowy"

Prezydent Torunia proponuje radnym ustalanie opłat za wywóz śmieci na podstawie liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Od 1 lipca 2013 roku organizacja wywozu odpadów będzie zadaniem samorządów.
"Proponujemy radzie, by uzależnić opłatę za odbiór odpadów od liczby osób zamieszkujących dane mieszkanie czy dom" - powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Jak zaznaczył, uzależnienie wysokości opłaty od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość wydaje się być metodą najbardziej oczywistą, która powinna uzyskać największą akceptację społeczną. Przyjęcie propozycji prezydenta jest praktycznie pewne, gdyż popiera go wiekszość toruńskich radnych.

"Wskazać należy, iż ilość odpadów powstających na terenie nieruchomości jest bezpośrednio zależna od liczby ich wytwórców, czyli osób tam zamieszkujących, a przyjęcie takiego sposobu ustalenia opłaty jest zgodne z przyjętą w ochronie środowiska doktryną +zanieczyszczający płaci+. Rzetelne podanie przez właścicieli nieruchomości liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość daje szansę na osiągnięcie samofinansowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi" - podkreślił Zaleski.

Na podstawie obliczeń i symulacji ustalono, że podstawowa, miesięczna opłata za wówóz śmieci w Toruniu powinna wynosić 12,75 zł od osoby, w przypadku segregacji śmieci. "Jeżeli ta zbiórka jest prowadzona w sposób nieselektywny, opłata wzrasta o 100 procent i wyniesie 25,50 zł od osoby" - dodał Zaleski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.