PARTNER PORTALU
  • BGK

W Trójmieście droższe bilety przez VAT

  • przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    11 lutego 2011 - 08:40
W Trójmieście droższe bilety przez VAT

Od maja o kilkanaście procent wzrosną w całym Trójmieście ceny biletów na kolejkę, tramwaj, autobus i trolejbus. Oczywiście jeśli zmiany przegłosują radni w poszczególnych miastach, a związki nie posuną się dalej niż do narzekania.
- Podwyżki wprowadzamy na całym obszarze Metropolitarnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, chcemy utrzymać wszędzie te same ceny - mówi "Gazecie Wyborczej" Hubert Kołodziejski, przewodniczący MZKZG. - A są one efektem podwyżki podatku od towaru i usług, czyli VAT-u oraz rosnącymi kosztami samych przewozów - tłumaczy.

Jeśli trójmiejscy radni przegłosują propozycję dla przykładu od 1 maja  za bilet normalny na linie zwykłe mieszkańcy zapłacą 2,80 zł zamiast 2,50  za bilet na linie nocne, pospieszne i specjalne 3,80 (jest 3,50).

Podniesione zostaną także ceny biletów okresowych w Gdańsku i Gdyni. Miesięczny bilet na okaziciela będzie kosztował 115 (jest 107 zł). - W Rzeszowie porównywalny bilet miesięczny kosztuje 151 zł, w Szczecinie 138 zł, w Krakowie 148 zł, a w Warszawie 116 zł. Taniej jest m.in. we Wrocławiu (89 zł) czy Poznaniu (101 zł) - wylicza trójmiejska "GW".

Przeciwko zmianom protestują związkowcy z "Solidarności" - Skala podwyżek ma wynieść od 5 do 16,7 proc., choć wzrost stawki VAT to tylko 1 procent - twierdzą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.