PARTNER PORTALU
  • BGK

W trzy godziny po meczu spokój na drogach

  • PAP    8 lutego 2012 - 15:55
W trzy godziny po meczu spokój na drogach

UEFA zatwierdziła opracowany w Gdańsku system komunikacji i transportu podczas Euro 2012. Najpóźniej do trzech godzin po zakończeniu każdego meczu w mieście ma być przywrócona normalna organizacja ruchu w pobliżu stadionu oraz na drogach dojazdowych.
"Podstawą do opracowania tego systemu były doświadczenia z organizacji w 2005 roku koncertu Jean Michela Jarre'a, który w centrum miasta, kiedy spora część Gdańska była w remoncie, obejrzało 100 tysięcy osób. Poza tym poligonem doświadczalnym był dla nas również rozegrany we wrześniu ubiegłego roku na PGE Arenie Gdańsk mecz Polska - Niemcy" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski.

Przy okazji zaznaczono, że w czerwcu dotarcie na ten obiekt będzie znacznie łatwiejsze. "We wrześniu bardzo istotny Węzeł Kliniczna był w remoncie, a poza tym nie było przystanku Gdańsk Stadion. Nie zmienia to faktu, że opróżnienie stadionu i przywrócenie ruchu kołowego przebiegło bardzo sprawnie. Ulicą Marynarki Polskiej wracało po meczu pieszo 25 tysięcy kibiców, a wśród nich dyrektor organizacyjny UEFA Martin Kallen, który wsiadł później w kolejkę SKM i godzinę po ostatnim gwizdku zameldował się w sopockim hotelu" - dodał Kotłowski.

Obecnie szacuje się, że po meczach UEFA Euro 2012 ulicą Marynarki Polskiej będzie wracać tylko 12 tysięcy osób. Połowa z nich pojedzie Szybką Koleją Miejską w kierunku Gdyni, a drugą część uda się tramwajami z Węzła Kliniczna do centrum Gdańska. 12 tysięcy widzów opuści teren stadionu specjalnym pociągiem, który będzie kursować z przystanku Gdańsk Stadion do Gdańska Głównego.

Specjalnie w tym celu przebudowano liczący 3,5 kilometra odcinek linii kolejowej z Gdańska Głównego na PGE Arenę Gdańsk. Połączenia osobowe zostały zawieszone na tej trasie w 2005 roku. Umowę na realizację inwestycji podpisano 19 września 2011 roku, a jej koszt wyniósł 6 milionów 87 tysięcy złotych.

Po modernizacji tego połączenia kolejowego pociągi osobowe będą mogły poruszać się z maksymalną prędkością 80 km/h. Po drodze nie będą się zatrzymywać, dzięki czemu z Gdańska Głównego na PGE Arenę Gdańsk będzie można dojechać w czasie krótszym niż 10 minut.

"Przewidujemy, że w ciągu godziny z Gdańska Głównego w kierunku stadionu odjedzie osiem trzyczęściowych składów Szybkiej Kolei Miejskiej. Każdy może zabrać 1800 kibiców, co oznacza, że w ten sposób w ciągu godziny na PGE Arenę Gdańsk jest w stanie dotrzeć 14400, a przez trzy godziny 43200 osób" - wyliczył zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.

"Na PGE Arenę Gdańsk, z tym, że ostatni odcinek trzeba pokonać na piechotę, będzie także można dojechać dedykowaną linią tramwajową oraz Szybką Koleją Miejską. Zakładamy, że podstawą transportu podczas UEFA Euro 2012 mają być środki komunikacji publicznej" - przyznał dyrektor Kotłowski.

W Gdańsku nie zapomniano także o kibicach, którzy korzystać będą z samochodów prywatnych, autokarów oraz tych, którzy przylecą na mecze samolotami. Przy obwodnicy powstaną trzy parkingi dla pojazdów osobowych (dojazd na stadion zapewnią autobusy), natomiast w odległości 500 metrów od PGE Areny Gdańsk zorganizowane zostaną dwa miejsca postojowe dla autokarów - jeden na stałe dla kibiców Hiszpanii, a drugi dla sympatyków ich rywali.

Z kolei z lotniska w Gdańsku Rębiechowie wytyczono dwie dedykowane linie autobusowe. Jedna o długości 15 kilometrów prowadzi do centrum miasta, do którego będzie można dotrzeć w ciągu 18 minut. Druga na PGE Arenę Gdańsk jest o dwa kilometry krótsza, ale jej pokonanie zajmie prawie 27 minut. W ciągu godziny autobusy będą mogły przewieźć na obu trasach po 1500 osób.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: