PARTNER PORTALU
  • BGK

W tych miastach mieszka się najlepiej. Zobacz najnowszy ranking

  • AW    28 listopada 2017 - 16:59
W tych miastach mieszka się najlepiej. Zobacz najnowszy ranking
Sopot kolejny raz zwyciężył w rankingu miast pod względem warunków mieszkaniowych (fot.shutterstock.com)

Trzecia odsłona rankingu warunków mieszkaniowych miast powyżej 20 tys. mieszkańców przyniosła kilka ciekawych zmian i wniosków.
• Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno dane o liczbie i powierzchni mieszkań w miastach liczących ponad 20 000 mieszkańców.

• Na podstawie tych informacji z końca 2016 roku portal RynekPierwotny.pl przygotował kolejną edycję swojego rankingu warunków mieszkaniowych.

• Podkreślono tez, że spada w Polsce liczba miast liczących ponad 20 tys. mieszkańców.


Eksperci portalu RynekPierwotny.pl po sprawdzeniu wyników rankingowych z końca 2015 r. (poprzedni ranking) i końca 2016 r. (aktualny ranking) wskazują, że miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły te same miasta co poprzednio. Doszło jednak do zmian kolejności w samej czołówce. W najnowszym rankingu, najwięcej punktów zebrały następujące miejscowości:

1. Sopot (pozycja bez zmian),
2. Zakopane (awans o 2 pozycje),
3. Warszawa (pozycja bez zmian),
4. Wrocław (awans o 1 pozycję),
5. Kołobrzeg (miejsce 5 ex aequo ze Świnoujściem, awans o 2 pozycje) ,
6. Świnoujście (miejsce 5 ex aequo z Kołobrzegiem, spadek o 3 pozycje), 
7. Józefów (awans o 1 pozycję),
8. Piaseczno (spadek o 2 pozycje) ,
9. Marki (pozycja bez zmian),
10. Poznań (pozycja bez zmian).

Rankingowe roszady

Jak zwracają uwagę autorzy rankingu, takie miasta jak Sopot, Zakopane, Kołobrzeg oraz Świnoujście zawdzięczają wysoką pozycję dużej liczbie kwater dla turystów. W przypadku Warszawy, Wrocławia i Poznania spore znaczenie mają mieszkania kupowane z myślą o wynajmie. Z kolei Józefów, Piaseczno oraz Marki to lokalizacje często wybierane przez zamożnych warszawiaków, którzy mogą sobie pozwolić na zakup lub budowę dużego lokum.

Jeżeli chodzi o miasta ponad 300 000 mieszkańców (inne niż Warszawa, Wrocław i Poznań), to Łódź odnotowała spadek o jedną pozycję (na 12. miejsce). Awans zaliczył Gdańsk (z 17. miejsca na 16. miejsce), Szczecin (z 31. na 27. miejsce) oraz Lublin (z 35. na 33. miejsce). Żadnych zmian pozycji rankingowych nie odnotowano w przypadku Krakowa (14. miejsce) oraz Bydgoszczy (86. miejsce).

Podobnie jak rok wcześniej, do grona miast liczących ponad 300 000 mieszkańców nie zakwalifikowały się już Katowice (13. pozycja rankingowa według danych z końca 2016 r.). Większych zmian nie zaobserwujemy wśród przemysłowych i poprzemysłowych miast, które podobnie jak poprzednio zebrały najmniej punktów rankingowych. Do tej grupy można zaliczyć Olkusz, Stalową Wolę, Knurów, Starogard Gdański, Skawinę, Żory, Andrychów, Dębicę, Police i Orzesze.

(źródło: opracowanie własne RynekPierwotny.pl na podstawie danych GUS)


Boom deweloperski i spadek liczby ludności znów poprawił statystyki

W nawiązaniu do powyższych wyników autorzy dodają, że znów spadła liczba analizowanych miast, które liczą sobie ponad 20 000 mieszkańców.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.