PARTNER PORTALU
 • BGK

W tych województwach najbardziej drożały usługi komunalne

 • bad    11 kwietnia 2014 - 17:18
W tych województwach najbardziej drożały usługi komunalne

W województwie opolskim wywóz śmieci, świętokrzyskim - usługi kanalizacyjne, lubelskim - zaopatrywanie w wodę. Oto województwa, w których mieszkańcy najbardziej odczuli wzrost cen za usługi komunalne.
W IV kwartale 2013 r. w całym kraju znacznie podniesiono opłaty za wywóz nieczystości (śmieci). W porównaniu do IV kwartału 2012 wzrost stawek w całym kraju sięgnął aż 54 proc. Najniższy wzrost cen zanotowano w województwie świętokrzyskim (26,5 proc.), najwyższy - w woj. opolskim. Opłaty za wywóz śmieci skoczyły tam w ciągu trzech miesięcy aż o 90,2 proc. - wynika z najnowszego opracowania GUS.

Usługi kanalizacyjne podrożały w ostatnich trzech miesiącach 2013 roku średnio o 5,5 proc., najbardziej w woj. świętokrzyskim (o 16,5 proc.).

Zaopatrywanie w wodę podrożało o 4,2 proc., najbardziej w woj. lubelskim (o 6,9 proc.).

Więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego należało zapłacić za energię cieplną (o 3,7 proc.), przy spadku cen za gaz (o 7,6 proc.) oraz za energię elektryczna (o 1,0 proc.).

Ceny energii cieplnej w siedmiu województwach wzrosły więcej niż średnio w kraju, w tym najbardziej w śląskim (o 4,6 proc.). W województwie małopolskim natomiast, notowano najgłębszy spadek cen za energię elektryczną (o 2,5% proc.) oraz podobnie, jak w województwach mazowieckim i podkarpackim - za gaz (spadek po 8,5 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Arcus, 2014-04-14 12:58:17

  Czy wy juz niczego nie rozumiecie!? z chwila likwidacji przemysku, który obciążony był znacznie wyżej opłatami za zrzut ścieków i pobór wody, przynosił zyski wodociągom i kanalizacji. Teraz ten obowiązek spadł na mieszkańców i doliczają różne opłata a to za gotowość, a to za liczniki, a to za straty... ukryte w sieciach i doją ten głupi zacofany naród. Jeden z prezesów od wody i ścieków powiedział, że musi utrzymać sieć w gotowości po zlikwidowanych zakładach, bo może kiedyś ktoś rozpocznie produkcję-idiota. Przewiduje, że ceny tych usług wzrosną jeszcze o 50%. A pyzatym rząd ma teraz Ukrainę, embargo na świnie nie tylko do Rosji ale też do Szwajcarii która tez nie chce naszych świń.  rozwiń
 • glews, 2014-04-14 11:58:04

  Oczywiście, wszystko przerzucić na ludzi! A w Europie korzystają z tanich kredytów Europejskiego Banku Rozwoju! Szkoda, że u nas, w tym bantustanie, nikt o tym nie pamięta!
 • dziki, 2014-04-14 10:35:11

  Usługi kanalizacyjne będą jeszcze bardzie drożeć..... wpływ na to mają nowe inwestycje, które są bardzo drogie i zwiększają podatki oraz amortyzację.