PARTNER PORTALU
  • BGK

W Wałbrzychu możliwe zgazowanie węgla pod ziemią?

  • wnp.pl/Puls Biznesu    3 sierpnia 2010 - 08:02
W Wałbrzychu możliwe zgazowanie węgla pod ziemią?

Do końca września powinno się wyjaśnić, czy Wałbrzych ma szanse na uruchomienie zgazowania węgla pod ziemią. Miejscowy działacz samorządowy chce pozyskać na ten cel unijne środki.
Andrzej Zibrow, działacz samorządowy i przedsiębiorca z Wałbrzycha, w przeszłości związany m.in. z grupą KGHM chciałby do projektu zaangażować specjalistów z Głównego Instytutu Górnictwa i z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Jak czytamy w "PB", obecnie prowadzi rozmowy w sprawie zaangażowania partnerów do sporządzenia wstępnego studium wykonalności.

Koszt studium wykonalności to ok. 2-3 mln zł. Przedsiębiorca z Wałbrzych chce go sfinansować z funduszy unijnych, lecz zapewnia też, że gotów jest wyłożyć 05, mln zł własnych pieniędzy.

Wcześniej, jak czytamy w "PB", przedsiębiorca próbował namówić do współpracy przy tym projekcie KGHM Cuprum. Kombinat odmówił jednak ze względu na kwestie środowiskowe.

Do wykorzystania jest 380 mln ton węgla kamiennego, który zalega w rejonie Wałbrzycha i jest trudno dostępny metodami tradycyjnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • mgr Janusz Bartkiewicz, 2010-12-20 13:22:28

    Ten wyżej zamieszczony komentarz, nie jest moim komentarzem. Ktoś się bezczelnie podpisał moim imieniem i nazwiskiem.
  • Janusz Bartkiewicz, 2010-08-04 16:37:26

    Szkoda tylko, że Zibrow działa od paru miesięcy na kanwie wyborów samorządowych o "fotel Prezydenta". Propozycję Podziemnego Procesowania (Zgazowania) Węgla Kamiennego w regionie Wałbrzycha przedstawił wieloletni działacz społeczny inż. Grzegorz Wałowski (Stowarzyszenie BIEDASZYB...Y). Natomiast ten "typ nieudacznika miejscowego (Zibrow)" - od jakiegoś czasu podszywa się tylko pod wiele lokalnych inicjatyw.  rozwiń