W Wałbrzychu możliwe zgazowanie węgla pod ziemią?

  • wnp.pl/Puls Biznesu
  • 03-08-2010
  • drukuj
Do końca września powinno się wyjaśnić, czy Wałbrzych ma szanse na uruchomienie zgazowania węgla pod ziemią. Miejscowy działacz samorządowy chce pozyskać na ten cel unijne środki.
W Wałbrzychu możliwe zgazowanie węgla pod ziemią?

Andrzej Zibrow, działacz samorządowy i przedsiębiorca z Wałbrzycha, w przeszłości związany m.in. z grupą KGHM chciałby do projektu zaangażować specjalistów z Głównego Instytutu Górnictwa i z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Jak czytamy w "PB", obecnie prowadzi rozmowy w sprawie zaangażowania partnerów do sporządzenia wstępnego studium wykonalności.

Koszt studium wykonalności to ok. 2-3 mln zł. Przedsiębiorca z Wałbrzych chce go sfinansować z funduszy unijnych, lecz zapewnia też, że gotów jest wyłożyć 05, mln zł własnych pieniędzy.

Wcześniej, jak czytamy w "PB", przedsiębiorca próbował namówić do współpracy przy tym projekcie KGHM Cuprum. Kombinat odmówił jednak ze względu na kwestie środowiskowe.

Do wykorzystania jest 380 mln ton węgla kamiennego, który zalega w rejonie Wałbrzycha i jest trudno dostępny metodami tradycyjnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ten wyżej zamieszczony komentarz, nie jest moim komentarzem. Ktoś się bezczelnie podpisał moim imieniem i nazwiskiem.

mgr Janusz Bartkiewicz, 2010-12-20 13:22:28 odpowiedz

Szkoda tylko, że Zibrow działa od paru miesięcy na kanwie wyborów samorządowych o "fotel Prezydenta". Propozycję Podziemnego Procesowania (Zgazowania) Węgla Kamiennego w regionie Wałbrzycha przedstawił wieloletni działacz społeczny inż. Grzegorz Wałowski (Stowarzyszenie BIEDASZYB...Y). Natomiast ten "typ nieudacznika miejscowego (Zibrow)" - od jakiegoś czasu podszywa się tylko pod wiele lokalnych inicjatyw. rozwiń

Janusz Bartkiewicz, 2010-08-04 16:37:26 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE