PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie będą jeździły autobusy elektryczne

  • PAP    25 marca 2014 - 16:32
W Warszawie będą jeździły autobusy elektryczne

Dziesięć autobusów elektrycznych będzie wkrótce jeździć ulicami stolicy. Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA) otworzyły we wtorek oferty w przetargu na ich dostawę. Ekologiczne pojazdy chcą wyprodukować dla stolicy dwie firmy.
Najkorzystniejsza jest propozycja złożona przez BYD Europe Rotterdam Holland, która za ponad 15,5 mln zł zamierza dostarczyć autobusy produkowane w Chinach. Drugą ofertę złożył polski producent Solaris, jednak jest ona o 6,3 mln droższa.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał pół roku na dostawę nowego taboru. Autobusy elektryczne mają jeździć trasą linii 222 (która wiedzie m.in. przez Trakt Królewski) i będą obsługiwane przez zajezdnię Woronicza.

Pojazdy zasilane energią elektryczną nie emitują spalin, a ich silniki pracują prawie bezgłośnie; mają też być dużo tańsze w eksploatacji.

Przetarg na dostawę autobusów elektrycznych został ogłoszony w lutym br. MZA przeznaczyły na zakup ponad 23,3 mln złotych. Będą to pierwsze w spółce pojazdy zasilane w taki sposób.

Czytaj też: Elektryczne autobusy zrewolucjonizują transport polskich miast

W czerwcu 2013 r. MZA testowały dostarczony przez firmę BYD autobus elektryczny chińskiej produkcji. Był to model BYD K9 12-metrowy, klimatyzowany, z dwojgiem drzwi oraz obniżoną podłogą. Ładowanie jego ważących trzy tony baterii trwało trzy godziny, co wystarczało na 250-300 km jazdy. Rok wcześniej MZA testowały też polski, w pełni elektryczny autobus marki Solaris, którego zasięg na jednym ładowaniu wynosił około 100 km.

Od 2007 r. MZA kupiły 811 autobusów. Na początku marca br. do stolicy trafiła pierwsza partia z 47 przegubowych Solbusów, a w przyszłym roku w Warszawie ma pojawić się 35 autobusów gazowych, zasilanych skroplonym metanem (LNG). W ciągu dwóch lat MZA planuje też zakup kolejnych 20 autobusów elektrycznych. Wraz z zakupami wycofywany jest z użytkowania starszy tabor.

Autobusy komunikacji miejskiej w Warszawie należą do czterech przewoźników - MZA, ITS Michalczewski, Mobilis oraz PKS Grodzisk Mazowiecki. W godzinach porannego szczytu w stolicy jeździ około 1,5 tys. autobusów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.