PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie powstanie największa spalarnia odpadów w Polsce

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    13 maja 2015 - 20:54
W Warszawie powstanie największa spalarnia odpadów w Polsce

Bliżej do budowy spalarni w Warszawie. Koszt to 1,1 mld zł Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na warszawskim Targówku (fot. mat. prasowe)

Po rozbudowie istniejącego zakładu Warszawa może doczekać się największej spalarni odpadów komunalnych w Polsce o mocy przerobowej ponad 300 tys. ton rocznie.
Taką wiedzę przynoszą dwa przetargi Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, które znajdują się już w toku - na projektanta rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w dzielnicy Targówek, a także na świadczenie pomocy technicznej przy tej inwestycji.

Dzięki budowie dwóch linii technologicznych, o łącznej mocy przerobowej ok. 265 tys. ton odpadów rocznie, zakład na Targówku miałby osiągnąć wydajność na poziomie ok. 305 tys. ton odpadów rocznie. Planowany termin oddania obiektu do użytku to pierwszy kwartał 2019 r.

Czytaj też: Spalarnia to nie szpital czy aquapark

Paliwem dla spalarni mają być zmieszane odpady komunalne, pochodzące z systemu selektywnej zbiórki odpadów, a także frakcja nadsitowa z instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

W ramach inwestycji jest planowana też modernizacja zakładu w zakresie sortowania odpadów z selektywnej zbiórki, w tym budowa nowej linii technologicznej o wydajności 30 tys. ton rocznie.

- Oczekiwane szacunkowe wartości produkcji energii z termicznego przekształcania odpadów w dwóch liniach, przy założeniu średniej wartości opałowej odpadów na poziomie 8650 kJ/kg, to w kogeneracji ok. 20 MW energii elektrycznej i 60 MW energii cieplnej - podało MPO.

Cały artykuł na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Instytut, 2015-10-14 11:03:56

    Potężna spalarnia, w ostatnim artykule w gazecie lekarskiej był wywiad z właścicielem firmy Ekorr zajmującej się gospodarką odpadami o planowanej inwestycji budowy spalarni odpadów medycznych w województwie mazowieckim. Podobno budowa ma ruszyć w przyszłym roku.