PARTNER PORTALU
 • BGK

W Warszawie rozpoczęła się budowa kolektora "Burakowski-Bis"

 • PAP    19 marca 2014 - 06:43
W Warszawie rozpoczęła się budowa kolektora "Burakowski-Bis"

We wtorek rozpoczęła się pod ul. Marymoncką w Warszawie budowa kolektora ściekowego "Burakowski- Bis". Odciąży on biegnący równolegle, wyeksploatowany kolektor, łączący sieć kanalizacyjną lewobrzeżnej części stolicy z oczyszczalnią "Czajka".
Nowy kanał zostanie zbudowany pod ul. Marymoncką na odcinku od ul. Żeromskiego do trasy Most Marii Skłodowskiej-Curie. Powstanie równolegle do wybudowanego w 1961 r. kolektora "Burakowski", który zbiera ścieki z centralnych i północnych dzielnic lewobrzeżnej części Warszawy.

"Burakowski-Bis" ma zwiększyć bezpieczeństwo sieci kanalizacyjnej stolicy, szczególnie podczas intensywnych opadów deszczu, gdy instalacja staje się niewydolna, a nadmiar deszczówki zrzucany jest do Wisły. Jego powstanie umożliwi też renowację wyeksploatowanego i awaryjnego kolektora "Burakowski". Gdy powstanie nowy kanał, stary zostanie czasowo wyłączony i wyremontowany, a po zakończeniu wszystkich prac w sieci będą działać obydwa kolektory.

Przy budowie kolektora "Burakowski-Bis" wykorzystano zaawansowaną technologię mikrotunelingu, która umożliwia prowadzenie robót bez rozkopywania ulic. Prace będą wykonywane metodą podobną do tej, jaką wykorzystuje się przy budowie centralnego odcinka II linii metra - kanał zostanie wydrążony przez wprowadzoną pod ziemię tarczę, a urobek, dzięki specjalnej instalacji, będzie na bieżąco transportowany na powierzchnię.

"Dużo bardzo drogich inwestycji w Warszawie dzieje się pod ziemią. O budowie metra słyszymy częściej, bo dotyczy centrum miasta i przebiega nie bez pewnych uciążliwości. Tutaj te uciążliwości występują w ograniczonym zakresie, bo po raz pierwszy taki kolektor jest budowany metodą ciągłą, za pomocą tarczy drążącej" - powiedziała we wtorek podczas uroczystego rozpoczęcia prac prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Utrudnienia dla kierowców w związku z budową nowego kanału będą ograniczone do minimum. Wszystkie prace w rejonie ul. Marymonckiej mają odbywać się punktowo, a budowa jednorazowo zajmie tylko część jezdni na odcinku kilkuset metrów. Roboty rozpoczęły się w rejonie trasy Most Marii Skłodowskiej-Curie i będą postępować w kierunku ul. Żeromskiego.

Podczas budowy powstaną wzdłuż ul. Marymonckiej kolejno cztery wykopy. W miejscach tych ulica będzie zwężona do dwóch pasów - po jednym w każdym kierunku.

Jak tłumaczył prezes spółki Inżynieria z Rzeszowa budującej kolektor Jerzy Żyła tarcza drążąca będzie pracować 24 godziny na dobę; każdego dnia pokona dystans 10-15 metrów. "Burakowski-Bis" powstanie na głębokości od 8 do 11 m i będzie miał ponad 3 km długości. Tarcza mikrotunelingowa ma średnicę 3,32 m, a samo urządzenie drążące mierzy 8 metrów długości i waży blisko 100 ton.

Drążenie i układanie samego kanału potrwa 13 miesięcy, a zakończenie wszystkich prac wzdłuż ul. Marymonckiej zaplanowane jest do końca 2015 r. "Zostawimy po sobie nową ulicę, nowe ścieżki rowerowe i chodniki; nawierzchnia od ul. Żeromskiego do Mostu Północnego będzie całkowicie wymieniona" - zapewnił Żyła i dodał, że sama technologia wiercenia nie będzie oddziaływać na okoliczne budynki.

Kolektor "Burakowski-Bis" powstaje w ramach projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie - Faza IV", współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Jak powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, cały budżet tego przedsięwzięcia wynosi 1,5 mld zł, z czego ponad 800 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE.

"Koszt netto budowy samego kolektora +Burakowski-Bis+ to prawie 194 mln zł" - powiedział PAP rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st Warszawie S.A. Roman Bugaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.