PARTNER PORTALU
  • BGK

W większości gmin przetargi śmieciowe zbliżają się do końca

  • PAP    10 czerwca 2013 - 11:17
W większości gmin przetargi śmieciowe zbliżają się do końca

99 proc. gmin w Polsce skończyło już przetarg na odbiór śmieci, albo jest w procesie przetargu.
Pozostałe nie są zainteresowane przeprowadzeniem przetargu - powiedział w poniedziałek w TVP1 minister środowiska Marcin Korolec. Podkreślił, że jest to łamanie przepisów.

Korolec powiedział, że z informacji posiadanych przez resort (stan na zeszły tydzień) wynika, iż ok. 900 gmin w Polsce zakończyło już proces przetargowy.

„Z informacji, które mieliśmy w zeszłym tygodniu wygląda to tak, że 99 proc. gmin albo już skończyło przetarg, albo jest w procesie przetargu. Tylko 1 proc. gmin mówi, że nie jest zainteresowany zorganizowaniem przetargu; to w sposób oczywisty jest łamanie ustawy" - podkreślił w rozmowie w TVP1.

W opinii ministra mamy do czynienia ze zmianą „transformacyjną i systemową" zatem „będą miały miejsca pewne opóźnienia" z przeprowadzeniem przetargów.

„Zmieniamy systemowo całą część naszej rzeczywistości, dlatego wydaje mi się, że to jest całkiem naturalne. 1 lipca nie wszyscy zdążą, ale już 1 sierpnia będzie to zupełnie inaczej wyglądało" - stwierdził.

„Widzimy jak niektóre samorządy mają problemy praktyczne z przeprowadzeniem przetargu. Warszawa jest o tyle optymistycznym przypadkiem, że z ust pani prezydent, jak i innych przedstawicieli miasta słyszymy, że są zdeterminowani, aby przetarg przeprowadzić w jak najkrótszym terminie" - dodał.

Ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy na wprowadzenie przepisów i od 1 lipca przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych.

Gminy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.