PARTNER PORTALU
  • BGK

W Witnicy nowoczesna oczyszczalnia ścieków

  • PAP    23 lutego 2010 - 16:10

Za rok gmina Witnica (Lubuskie) zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków. We wtorek w miejscowości Białczyk wmurowano akt erekcyjny pod rozbudowę obecnej gminnej oczyszczalni. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu, który dofinansowuje Unia Europejska.
Całość przedsięwzięcia obejmuje budowę 26,4 km sieci kanalizacyjnej na terenie miejscowości: Witnica, Białczyk, Pyrzany i Nowiny Wielkie i 9,1 km sieci wodociągowej w Witnicy i Białczu, a także rozbudowę mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Białczyku. Jej dobowa przepustowość zwiększy się z 1000 m3/d do 2400 m3/d.

Łącznie koszt inwestycji pod nazwą "Ujście Warty - zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Witnica" wynosi ok. 32 mln zł, z czego ok. 20 mln zł dofinansowała Unia Europejska w ramach Funduszu Spójności.
Dzięki tej inwestycji 3718 nowych mieszkańców zostanie podłączonych do sieci kanalizacyjnej, zaś 2264 do sieci wodociągowej.

"Liczymy, że dzięki rozbudowie sieci w gminie zwiększy się liczba mieszkańców, a także pozyskamy nowych inwestorów. Rozwój gospodarczy jest dla nas bardzo ważny. Nie możemy funkcjonować bez nowoczesnej oczyszczalni i sieci wodno-kanalizacyjnej" - powiedział PAP burmistrz Andrzej Zabłocki.

Fundusz Spójności wspiera dwa sektory: środowisko i transport. Od daty akcesji Polska stała się największym beneficjentem środków z Funduszu Spójności spośród wszystkich krajów członkowskich UE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.