PARTNER PORTALU
 • BGK

W Wodach Polskich narasta niepokój wśród pracowników. Związkowcy: sytuacja jest dramatyczna

 • Piotr Toborek    24 stycznia 2018 - 12:15
W Wodach Polskich narasta niepokój wśród pracowników. Związkowcy: sytuacja jest dramatyczna
Jak dodaje przewodniczący NSZZ „Solidarność”, wielu ludzi z PGW już odeszło, a jeśli nie będzie wypłaty na czas, odejdą kolejni (fot. pixabay)

Związkowcy o sytuacji w Wodach Polskich: nie ma umów, nie ma zakresu obowiązków, zmieniane są terminy wypłat wynagrodzeń.
 • 1 stycznia zlikwidowano Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej i jego dotychczasowe regionalne zarządy.
 • Organy te weszły w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a ich pracownicy stali się pracownikami nowego podmiotu.
 • PGW prezesa ma dopiero od 17 stycznia.

Choć minęło już ponad dwadzieścia dni od rozpoczęcia działalności przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, nadal jest wiele niejasności i pytań ze strony pracowników firmy.

– Sytuacja jest dramatyczna, ludzie przychodzą do pracy bez umów, to jest po prostu jedna, wielka katastrofa, na którą pracowano przez dwa lata, bo tyle czasu trwały przygotowania do tej zmiany – mówi Marcin Jacewicz, przewodniczący Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w PGW Wody Polskie.

Czytaj: Powołano prezesów i dyrektorów w Wodach Polskich

Związkowiec: chaotyczna zmiana z absolutnym lekceważeniem pracowników

Jak wyliczają związkowcy, pracownicy Wód Polskich nadal nie wiedzą, co z Regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, brak jest schematu organizacyjnego z wykazem stanowisk, nie ma także informacji o stanie finansów przedsiębiorstwa uwzględniającego środki finansowe na wynagrodzenia.

– Pracodawca zupełnie nie przygotował tego przejścia. Pracownicy do tej pory nie mają umów. Nie spotkałem nikogo, kto by taką umowę podpisał. Nikt nie wie, ile będzie zarabiał – mówi szef Solidarności w Wodach Polskich. – Myśmy o tym pisali, mówili, ostrzegali i tak się stało, nie jest to więc żadnym zaskoczeniem, choć szczerze powiem, że nie spodziewaliśmy się, że może być aż tak źle.

Jak podkreśla Marcin Jacewicz, zmiana odbywa się chaotycznie z absolutnym lekceważeniem pracowników, także związków zawodowych.

Jak dodaje, przesuwany jest także termin wypłaty.

-  Na przykład w RZGW Gdańsk pieniądze zwyczajowo wypłacane były 25 stycznia, ale z tego, co wiemy, może ma to nastąpić 29 stycznia, z poślizgiem kilkudniowym. Nie wiem, jak pracodawca to sobie wyobraża, bo przy obowiązujących stawkach wynagrodzeń ludzie żyją do wypłaty do wypłaty i jeśli nie dostaną pieniędzy w terminie, mogą np. nie mieć za co dojechać do pracy czy też spóźnić się z ratą kredytu, co wiąże się z karami. Ludzie nie są na to przygotowani, że pieniądze dostają później.

Problemem jest także wysokość wynagrodzenia. - Przede wszystkim nie mówmy o podwyżkach, które, jak wieść niesie, zostały obiecane przez ministra Szyszkę. Chodzi o wyrównanie. Po prostu od 10 lat pracownicy regionalnych zarządów gospodarki wodnej mają zamrożone pensje. Nie trzeba mówić, jak przez ten okres zmieniła się siła nabywcza pieniądza. Według naszych prostych obliczeń, każdy pracownik stracił przez te lata średnio 1150 złotych.

Jak dodaje przewodniczący NSZZ „Solidarność”, wielu ludzi z PGW już odeszło, a jeśli nie będzie wypłaty na czas, odejdą kolejni.

- Następni poszukają sobie nowej pracy, jeśli nie będzie wyrównania zarobków do warunków panujących na rynku. Naprawdę część ludzi pracuje tu tylko z poczucia obowiązku, bo widzą, że gospodarka wodna się rozpada.×
KOMENTARZE (21)

 • A miały być podwyrzki KOM, 2018-02-06 12:33:02

  Zaszeregowania pracownikow Porażka!!! Najniższym kosztem, redukcja etatow obowiązki te same co wy tam robicie prezesi i dyrektorzy wykorzystujecie obcinacie pensje ludziom mówiąc ze mały budżet a zatrudniacie dziesiątki setki ludzi którzy niemaja pojęcia o wodach polskich chyba ze na wakacjach d....... Pomoczyc w jeziorze, rzece a pracownicy nie kadra kierownicza ma doatawac po wyplatach za wasze widzi mi sie wstyd!!!!!!  rozwiń
 • MarianKoniuszko, 2018-02-01 08:18:10

  Kolejna dobra zmian, burdel i totalny chaos , tak to jest jak za takie sprawy biorą sie amatorzy nie majacy pojecia o zarzadzaniu. Tak jest niestety we wszytskich obszrach gdzie totalna władza wprowadzaiła swoje rewolucje od 1 stycznia 2018r. ale o tym sie nie mówi w TVPPiS tam tylko propaganda PR...L  rozwiń
 • Aga, 2018-01-30 10:29:38

  Wynagrodzenia niestety dalej nie ma i cisza w tej sprawie.