PARTNER PORTALU
  • BGK

W Wołominie i Kobyłce poprawi się jakość wody

  • KB    28 kwietnia 2010 - 11:25
W Wołominie i Kobyłce poprawi się jakość wody

W mazowieckich Wołominie i Kobyłce zakończyły się prace nad utworzeniem nowoczesnej i kosztownej sieci kanalizacji sanitarnej, dzięki której poprawi się czystość wody w regionie.
Cztery miesiące temu w  Wołominie i Kobyłce oddano do użytku jedną z najnowocześniejszych sieci kanalizacji sanitarnej w regionie. Podczas dwóch lat robót wybudowano łącznie około 180 km przewodów sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci wodociągowej, dzięki którym możliwa będzie likwidacja zagrażających środowisku naturalnemu szamb.

Wykonanie projektu wartego 52,5 mln euro było możliwe dzięki unijnemu wsparciu. Ponad połowa inwestycji została dofinansowana ze środków Funduszu Spójności.

Dzięki realizacji projektu poprawi się stan wody pitnej i czystość naturalnych cieków wodnych, natomiast niekontrolowane zrzuty ścieków zostaną ograniczone. Możliwa będzie także skuteczniejsza ochrona i poprawa jakości wód powierzchniowych i gruntowych oraz właściwe odprowadzenie wody deszczowej, zwłaszcza w trakcie intensywnych opadów.

Nowej sieć umożliwi mieszkańcyom mazowieckich miejscowości uzyskają dostęp do nowoczesnej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Możliwa będzie takze redukcja zanieczyszczeń wypływających z rejonu do Zalewu Zegrzyńskiego, który jest źródłem wody pitnej dla okolicznych gmin.

Trwają jeszcze prace na terenie Oczyszczalni Ścieków „KRYM”, związane z rozbudową i modernizacją tego obiektu, nie blokują one jednak  możliwości podłączania posesji do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej.

Obecnie zdecydowana większość mieszkańców Wołomina ma już techniczną i formalno-prawną możliwość przyłączania się do unijnej kanalizacji i wodociągów. W Kobyłce wszyscy mieszkańcy, którzy posiadają wybudowane przykanaliki, mogą już składać wnioski o podłączenie budynku do nowej kanalizacji miejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.