PARTNER PORTALU
  • BGK

W Zabrzu wybudują elektrociepłownię za 200 mln euro

  • PAP    31 marca 2015 - 12:51

Koncern Fortum wybuduje w Zabrzu wielopaliwową elektrociepłownię, która będzie zaopatrywała w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.
Szacowana roczna produkcja elektrociepłowni wyniesie ok. 730 gigawatogodzin ciepła i 550 gigawatogodzin energii elektrycznej - podała we wtorek spółka Fortum Power and Heat Polska.

Elektrociepłownia będzie zasilana przede wszystkim węglem i paliwem alternatywnym (RDF - Refuse Derived Fuel) z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Ilość wykorzystywanego RDF-u może sięgać 50 proc. całkowitego zużycia paliwa. Spółka zapowiada, że paliwo alternatywne będzie pozyskiwane od lokalnych dostawców.

Nowa inwestycja zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu i Bytomiu (Fortum nabyło od Skarbu Państwa elektrociepłownie w Zabrzu i Bytomiu w styczniu 2011 r.). Inwestycja ma znacząco poprawić efektywność operacyjną EC Zabrze oraz wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych substancji na terenie Zabrza i okolic.

Możliwości produkcyjne nowej elektrociepłowni wyniosą 220 megawatów (MW) mocy zainstalowanej w paliwie, z czego 145 MW przypadać będzie na produkcję ciepła, a 75 MW na wytwarzanie energii elektrycznej.

Szacowana roczna produkcja nowego zakładu wynosić ma ok. 730 GWh ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. Budowa ma się rozpocząć do końca br., ale dokładny termin zależeć będzie od uzyskania pozwolenia środowiskowego oraz innych niezbędnych decyzji i pozwoleń.

Fortum działa w Polsce od 2003 r. Do firmy należą obecnie cztery elektrociepłownie (w Bytomiu, Częstochowie, Świebodzicach i Zabrzu) wytwarzające ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu oraz ponad 800 km sieci ciepłowniczej, dostarczającej ciepło do 360 tys. gospodarstw domowych w Płocku, Wrocławiu, Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. Całkowite możliwości produkcyjne Fortum w Polsce wynoszą ponad 200 MW (energia elektryczna) i 1 100 MW (ciepło). W Polsce Fortum zatrudnia blisko 600 pracowników.

Koncern Fortum jest obecny w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji i Polsce. W 2014 r. łączne przychody Fortum ze sprzedaży osiągnęły poziom 4,75 mld euro, a zysk operacyjny wyniósł 1,35 mld euro. Firma zatrudnia ok. 8,8 tys. pracowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.