PARTNER PORTALU
  • BGK

Wagon „Ganz” jak nowy, ale pasażerów nie przewiezie

  • aw    25 listopada 2015 - 18:41
Wagon „Ganz” jak nowy, ale pasażerów nie przewiezie

Odrestaurowany pojazd został zaprezentowany podczas konferencji 25 listopada na Wzgórzu Hetmańskim w Szczecinie (fot.wzp.pl)

Dzięki zaangażowaniu pracowników Przewozów Regionalnych oraz wsparciu finansowemu Województwa Zachodniopomorskiego udało się odrestaurować wagon motorowy SN61-183.
Jak przypomina urząd marszałkowski woj. zachodniopomorskiego, 250 sztuk wagonów serii SN61 zostało wyprodukowane w latach1960-1975 przez węgierską firmę Ganz-Mavag z Budapesztu, na zlecenie PKP.

Wagon uratowany od złomowania będzie atrakcją

 

Egzemplarz zachowany w Szczecinie to pojazd oryginalnie oznaczony numerem 189 i wyprodukowany w 1972 roku. Jest to jedyny czynny wagon tego typu w północnej części Polski i jeden z dwóch tego typu zachowanych w kraju w stanie czynnym.

Wagon został zakupiony przez Województwo Zachodniopomorskie w listopadzie 2010 r. od jego dotychczasowego użytkownika, spółki PKP Cargo S.A., która przeznaczyła go na złom. Za pojazd zapłacono 36 tys. zł. Został on przekazany operatorowi świadczącemu przewozy pasażerskie na terenie województwa, spółce Przewozy Regionalne i znalazł swoje miejsce w lokomotywowni Szczecin Wzgórze Hetmańskie.

Działania renowacyjne i remontowe przeprowadzone zostały bezpłatnie, po godzinach pracy przez Koło Miłośników Kolei przy Zachodniopomorskim Oddziale spółki Przewozy Regionalne. Województwo Zachodniopomorskie natomiast przekazały środki na zakup niezbędnych materiałów do przeprowadzenia prac, w wysokości 32 tys. zł.

- Dla mnie ten wagon ma wartość sentymentalną, jest moim rówieśnikiem. Dzięki Waszej pasji i trosce udało się ocalić go od złomowania. Macie powody do satysfakcji i dumy. Dla osób w moim wieku to okazja do wspomnień, ale już dla naszych dzieci będzie to niezwykła atrakcja. A jej wartość tylko będzie rosła z upływem czasu - mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który złożył też życzenia z okazji Dnia Kolejarza i przypadającego w tym roku 70-lecia kolei na Pomorzu Zachodnim.

Problemem związanym z dalszymi planami eksploatacji pojazdu jest brak pełnej dokumentacji technicznej niezbędnej do wykonania naprawy głównej oraz uzyskania świadectwa sprawności technicznej. A jest to niezbędne, aby „Ganz” mógł znowu przewozić pasażerów.

"Ganz” będzie jedną z atrakcji planowanych na 28 listopada br. obchodach 55 rocznicy uruchomienia lokomotywowni Szczecin Wzgórze Hetmańskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.