PARTNER PORTALU
  • BGK

Wagony Kolei Mazowieckich w serwisie

  • PAP    26 października 2011 - 16:47
Wagony Kolei Mazowieckich w serwisie

37 piętrowych wagonów należących do Kolei Mazowieckich będzie serwisowanych w warszawskim zakładzie Bombardier Transportation. W środę w stolicy podpisano umowę w tej sprawie. Kontrakt o wartości ponad 23 mln zł brutto będzie obowiązywał cztery lata.
Wagony, których dotyczy umowa, były wyprodukowane przez Bombardiera. Są one zmiennokierunkowe - lokomotywa może je nie tylko ciągnąć, ale także pchać. Dzięki temu przy zmianie kierunku jazdy nie trzeba przestawiać lokomotywy - maszynista przesiada się do kabiny w wagonie sterowniczym na końcu składu i stamtąd steruje lokomotywą.

Wagony te jeżdżą w barwach przewoźnika na najbardziej obciążonych trasach na Mazowszu. W lecie tego roku przewoźnik otrzymał także 11 lokomotyw tego samego producenta, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości techniczne tych 37 piętrowych wagonów.

Zgonie z umową, zadaniem Bombardiera będzie utrzymywanie wagonów w dobrym stanie technicznym i naprawianie usterek. Serwis będzie realizowany od grudnia 2011 r. do czerwca 2015 r.

Zarząd Kolei Mazowieckich planuje do 2015 r. dokupić jeszcze 22 wagony piętrowe, 15 szynobusów - w tym 8 elektrycznych i 7 spalinowych. Spółka rozważa też zakup 20 elektrycznych pociągów. Równocześnie planowane są także bieżące naprawy i modernizacje eksploatowanego taboru. W ciągu najbliższych czterech lat Koleje Mazowieckie chcą przeznaczyć na naprawy i modernizacje ok. 755 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.