PARTNER PORTALU
  • BGK

Wakacyjne parkowanie w Elblągu za 50 groszy

  • PAP    16 lipca 2013 - 12:47
Wakacyjne parkowanie w Elblągu za 50 groszy

Do końca wakacji mieszkańcy i turyści za całodzienne parkowanie w płatnych strefach postoju w Elblągu zapłacą 50 groszy.
To efekt uchylenia uchwały w sprawie opłat parkingowych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

Od 1 maja mieszkańcy i turyści przyjeżdżający do Elbląga płacili za pierwszy kwadrans parkowania w strefach płatnego postoju w śródmieściu, m.in. przy starówce czy przy urzędach miejskich 50 groszy, zaś za każdą kolejną godzinę po 2 złote.

Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Elbląga Monika Borzdyńska, taki sposób naliczania opłat uchwalony w lutym tego roku przez elbląskich radnych zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) jeden z mieszkańców Elbląga.

WSA pod koniec czerwca przyznał rację skarżącemu, oceniając, że naliczanie opłat za każdą kolejną godzinę parkowania powinno mieć charakter progresywny i opłaty powinny się różnić. Według sądu uchwalony przez radnych system opłat nie uwzględniał rosnących stawek za parkowanie auta.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał więc za nieważną uchwałę w części dotyczącej naliczania opłat w takiej samej wysokości za kolejne godziny parkowania. Utrzymał jedynie opłatę 50-groszową.

Radni Elbląga na ubiegłotygodniowej sesji poprawili przepisy, uchwalając nowe stawki za parkowanie. W myśl nowych przepisów za pierwszą godzinę kierowca będzie płacił 1,90 zł, za drugą godzinę - 2 zł, za trzecią - 2,10 zł, za czwartą i następne godziny - 1,90 zł.

Jednocześnie radni skierowali skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego na niekorzystny wyrok WSA.

Rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek wyjaśniła, że rada miejska w Elblągu w ciągu 7 dni od czasu uchwalenia przepisów musi przesłać je do wojewody.

Natomiast wojewoda ma 30 dni na ocenę, czy uchwała jest zgodna z prawem. „Jeśli nie będzie miał zastrzeżeń, opublikuje uchwałę w dzienniku województwa warmińsko-mazurskiego i od tego czasu uchwała zacznie obowiązywać" - podkreśliła.

Najprawdopodobniej nowe opłaty za parkowanie w Elblągu wejdą w życie we wrześniu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.