PARTNER PORTALU
  • BGK

Wakacyjne parkowanie w Gdańsku na nowych zasadach?

  • JS    22 maja 2017 - 22:00
Wakacyjne parkowanie w Gdańsku na nowych zasadach?
Bezpłatnie będzie można zaparkować przy Ergo Arenie (fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl)

Nie będzie parkomatów, nie będzie godzinnych stawek. Będą za to szlabany, pracownicy pobierający należność za parkowanie i... jednorazowa opłata - niezależnie od czasu spędzonego na parkingu.
Takie rozwiązania zaproponowano w nadmorskich parkingach na okres wakacyjny. By zostały wprowadzone w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda miejskich radnych. Na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska (25 maja) trafi projekt uchwały w tej sprawie.

By wymusić rotację pojazdów miasto postanowiło zorganizować na okres 1 lipca - 31 sierpnia płatne parkingi, znajdujące się w sąsiedztwie plaż. Powstaną cztery takie miejsca: dwa w Jelitkowie (przy ul. Błękitnej i Kaplicznej), jeden na Zaspie (przedłużenie al. Jana Pawła II, przy ul. Czarny Dwór) i jeden na Stogach (przy ul. Nowotnej). Wszystkie będą monitorowane.

Co ważne, miasto nie wydzierżawi tych terenów prywatnym firmom - poborem opłat zajmą się pracownicy zatrudnieni przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. To efekt m.in. zeszłorocznej krytyki i niezadowolenia części mieszkańców, którym nie spodobała się obsługa firm parkingowych. Na początku roku urzędnicy zorganizowali także konsultacje z mieszkańcami nadmorskich dzielnic. W niektórych, m.in. w Brzeźnie, przedstawiciele magistratu usłyszeli wyraźne "nie" dla płatnych parkingów. 

We wspomnianych czterech miejscach opłaty będą pobierane przez cały tydzień, a więc także w soboty i niedziele, w godz. 9 – 17. Pomiędzy godz. 17 a 9 samochód będzie można zostawić tu bezpłatne. Kierowcy zapłacą 5 zł za wjazd na teren parkingu. Będzie to opłata jednorazowa. Za tą kwotę będzie można zostawić auto zarówno na jedną godzinę, jak i nawet na osiem godzin.

Zarząd Dróg i Zieleni postanowił nie instalować parkomatów przy tych sezonowych parkingach - ze względu na zbyt wysokie koszty. Po ich obliczeniu okazało się bowiem, że taniej będzie zatrudnić 16 pracowników i przygotować odpowiednią infrastrukturę. Ma to pochłonąć około 300 tys. złotych.

Opłaty będą pobierane przez obsługę przed wjazdem na teren parkingów, a każdy płacący otrzyma paragon z kasy fiskalnej, który trzeba będzie umieścić za przednią szybą samochodu.

Jest i dobra wiadomość dla tych, którzy lubią wypoczywać nad morzem, na wysokości gdańskiego Jelitkowa i sopockiego Karlikowa. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni porozumiał się z szefostwem hali widowiskowo – sportowej w kwestii udostępnienia miejsc dla zmotoryzowanych plażowiczów. Co z tego wynikło?

- Parking przy Ergo Arenie będzie udostępniony, bezpłatnie, osobom przyjezdnym chcącym wypocząć m.in. na plaży, w okresie od 1 lipca do 23 sierpnia. Specjalnie oznakujemy ten parking. Można się z niego wygodnie dostać do ul. Jelitkowskiej. To jakieś 300 metrów od plaży - informuje Tomasz Wawrzonek z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.