PARTNER PORTALU
  • BGK

Wałbrzych wybrał firmę odbierającą odpady

  • PAP    17 maja 2013 - 20:44
Wałbrzych wybrał firmę odbierającą odpady

Gmina Wałbrzych podpisała w piątek umowę na odbiór odpadów komunalnych z firmą Alba Dolny Śląsk. Kontrakt został zawarty na półtora roku, a jego wartość to 28 mln zł.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa wałbrzyskiego magistratu Anna Żabska, zadaniem spółki będzie m.in. przygotowanie harmonogramów odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady zmieszane i ulegające biodegradacji oraz wyposażenie miasta w 220 punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Czytaj też: 56 proc. gmin ogłosiło przetargi na odbiór śmieci

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zaznaczył, że zwycięska oferta okazała się nieco niższa od prognozowanej w budżecie miasta. "Nie będą konieczne żadne podwyżki w opłacie śmieciowej, która wynosi 12 zł w trybie segregowanym i jest jedną z najniższych w regionie" - dodał.

Zwycięzca przetargu będzie także zobowiązany do przeprowadzenia dwukrotnie w ciągu roku akcji odbierania odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych opon - raz w tym roku i dwa razy w 2014 r. Dodatkowo w okresie poświątecznym Alba zorganizuje w 2014 r. odbiór choinek od właścicieli nieruchomości.

"Firma będzie również zgłaszała gminie informacje na temat właścicieli nieruchomości, którzy nie prowadzą selektywnego zbierania odpadów" - dodała rzeczniczka.

Do przetargu na wywóz śmieci w Wałbrzychu wpłynęły dwie oferty. Przetarg został rozstrzygnięty na początku maja i wygrała go firma Alba, której oferta była o ponad 9,5 mln zł tańsza od konkurencyjnej, złożonej przez firmę Veolia.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 r. Według nowych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy do gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: