PARTNER PORTALU
  • BGK

Walczą o ulgi dla doktorantów

  • PAP    6 marca 2013 - 11:41
Walczą o ulgi dla doktorantów

Olsztyńskie młodzieżówki PSL i PJN rozpoczęły zbieranie podpisów pod petycją do rady miasta o wprowadzenie ulg dla doktorantów na przejazdy komunikacją miejską.
Jest to pierwsza wspólna akcja tych partii na Warmii i Mazurach - poinformowali w środę lokalni działacze.

Przeprowadzenie akcji „Olsztyn nie dla doktorantów?" zapowiedzieli na wspólnej konferencji prasowej działacze Forum Młodych Ludowców i PJN. Poinformowali, że rozpoczęli zbieranie podpisów poparcia pod petycją, którą do końca marca chcą złożyć w olsztyńskiej Radzie Miasta.

Młodzi działacze zaapelowali do samorządu o przyznanie uczestnikom studiów doktoranckich takich samych zniżek na przejazdy miejskimi autobusami, jakie przysługują pozostałym studentom. Jak podkreślili, Olsztyn jest jedynym miastem wojewódzkim, w którym takich ulg nie ma.

Mateusz Starus z Forum Młodych Ludowców powiedział, że współpraca z lokalnymi strukturami PJN jest odpowiedzią na apel prezesa PSL Janusza Piechocińskiego o szukanie podobieństw programowych z tym ugrupowaniem.

„Będziemy mocno współpracować, bo jako młodych ludzi dużo nas łączy. Chcemy też otworzyć się na środowisko akademickie" - powiedział.

Zdaniem Michała Wypija z PJN obie młodzieżówki zaplanowały już kolejne działania w regionie. Jak wyjaśnił, będą to wspólne debaty dotyczące spraw lokalnych i krajowych oraz inne próby wzmocnienia aktywności społecznej młodzieży.

Deklarację współpracy PSL i PJN w całym kraju ogłosili na początku roku liderzy obu ugrupowań. Zapowiedzieli cykl debat z udziałem ekspertów, który ma stworzyć ofertę politycznego, społecznego, gospodarczego centrum na wybory europejskie w 2014 roku.

O wprowadzenie zniżek w olsztyńskiej komunikacji miejskiej zabiegał na początku roku samorząd doktorantów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i miejscowego instytutu PAN. Przedstawiciele doktorantów podkreślali, że - wbrew obiegowym opiniom - nie są oni pracownikami naukowymi, tylko studentami trzeciego stopnia studiów.

Z ankiet zebranych przez uczelniany samorząd wynikało, że zniżki na bilety dotyczyłyby ponad 600 osób. Ankietowani przekonywali, że dzięki temu częściej jeździliby autobusami, co przyniosłyby zyski komunikacji miejskiej.

Petycja doktorantów trafiła do komisji gospodarki komunalnej Rady Miasta. Komisja - jak powiedział jej przewodniczący Robert Szewczyk (PO) - nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Szewczyk podkreślił, że w jego opinii przyznanie ulg tak dużej grupie osób mogłoby spowodować, że Zakład Komunikacji Miejskiej nie osiągnie planowanych wpływów i nie zamknie tegorocznego budżetu.

„Nie chcemy zwiększać kosztów, żeby nie doszło do podwyżki cen biletów dla pozostałych mieszkańców" - powiedział radny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Krystian, 2013-03-06 13:30:19

    Bardzo dobra akcja, niech radni Olsztyna zaczną od siebie i sobie zniosą zniżki na przejazdy autobusowe. Popieram